Sejmowa Komisja Infrastruktury rozpatrywała na posiedzeniu 28 września 2021 r. informację Ministra Infrastruktury na temat celów i realizacji Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024. Jednak z perspektywy samorządowej to nie sama informacja przedstawiana przez wiceministra Rafała Webera była najistotniejsza. Minister bowiem przekazał kilka informacji na temat dalszych losów Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
O projektach doświetleniowych
Jak poinformował wiceminister Weber, projekty związane z doświetlaniem przejść dla pieszych cieszyły się dużym zainteresowaniem w skali kraju – łącznie będzie realizowanych 3200 doświetleń. Ponadto według informacji resortu wszyscy wojewodowie posiadają jeszcze środki pozwalające na ogłoszenie dodatkowych naborów.
Zmiany w RFRD
Co ważniejsze, Rafał Weber przekazał, że będzie procedowany projekt nowelizacji ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. W 2022 r. w ramach Funduszu mają być dostępne dodatkowe dodatkowe 2 mld zł. „Chcemy przeznaczyć te środki na małe zadania remontowe oraz na zadania związane z budową chodników, dróg rowerowych itd.” – mówił minister Weber. Równocześnie dodał, że ze środków RFRD nie będzie wspierana budowa ścieżek poza drogami publicznymi, gdyż w Krajowym Planie Odbudowy w części pożyczkowej jest zapewniona wiązka na budowę ścieżek rekreacyjnych, poza drogami publicznymi. Minister przekazał też, że nabór wniosków o dofinansowanie zadań remontowych będzie prowadzony na takich samych zasadach jak dotychczasowe nabory, lecz dzięki wyodrębnieniu specjalnego rodzaju zadań nie będą one już konkurowały z budowami/przebudowami – a wojewodowie bardziej budowy/przebudowy punktowali. W latach 2019-2020 9% zadań dofinansowanych ze środków FDS/RFRD było zadaniami remontowymi – dodał minister Weber.