Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rzecznika Praw Dziecka nie interesują finanse starostwa a dobro dziecka

Rzecznika Praw Dziecka nie interesują finanse starostwa a dobro dziecka fotolia.pl

9 maja 2021 r. odbyło się łączone posiedzenie sejmowych komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Polityki Społecznej i Rodziny, podczas którego Rzecznik Praw Dziecka poinformował o swojej działalności w roku 2020. Podczas trwającego niemal dwie godziny posiedzenia poruszonych zostało mnóstwo problemów, z jakimi na co dzień zmagają się dzieci żyjące w naszym kraju.

Na wstępie swojego wystąpienia RPD podkreślił, że rok 2020 był rokiem szczególnym, bowiem nastąpiło wielomiesięczne oderwanie i odseparowanie dzieci od swoich rówieśników, prowadzona była również nauka zdalna – co wpłynęło na fakt, że problemy z jakimi zgłaszali się rodzice i dzieci były całkiem nowe, wcześniej nieznane. Następnie wskazał, że stoi na straży prawa życia dzieci od poczęcia do naturalnej śmierci, stąd też niezmiennie cieszy się z wyroku jaki został wydany przez Trybunał Konstytucyjny w tzw. sprawie aborcji w przypadku wad płodu.

W 2020 r. Rzecznik wystąpił z 40 wystąpieniami generalnymi. Uruchomiony został dziecięcy telefon zaufania, który jako pierwszy w Polsce jest czynny całodobowo we wszystkie dni w roku. W zeszłym roku pracownicy tego telefonu odebrali ponad 10 tysięcy połączeń, uruchomiono także możliwość czatu. Większość spraw z jakimi zgłaszały się dzieci to tzw. sprawy zaufania (chęć rozmowy, wygadania się), ale część z nich to sprawy najpoważniejsze – w których udało zapobiec się, nieraz w ostatniej chwili, samobójstwom.

Rzecznik wskazywał, że po jego interwencjach zmienione zostały regulaminy szpitali, tak aby rodzice mogli być obecni, podczas pandemii, przy swoich chorych dzieciach. W sprawach międzynarodowych w kilkudziesięciu przypadkach udało się uzyskać korzystne wyroki sądowe. W tej kategorii wiele spraw dotyczyło tzw. porwań rodzicielskich. Rzecznik zwracał uwagę, że potrzeba jest aby policjanci biorący udział w czynnościach bezpośrednio przy dziecku np. czynnościach kuratorskich występowali bez mundurów - aby nie potęgować stresu u najmłodszych.

Podczas posiedzenia Rzecznik położył nacisk na problemy jakie ciągle występują w obszarze pieczy zastępczej. Nie może być tak, że przychodzi rodzina, która chce wziąć do swojej rodzinnej pieczy zastępczej dziecko z innego powiatu czy województwa, a starosta kategorycznie odmawia i grozi zerwaniem umowy z tą rodziną, z uwagi na brak pieniędzy – wskazał Rzecznik Praw Dziecka. Dla Rzecznika liczy się dobro dziecka, a nie pieniądze starostwa, czy problemy pani księgowej.

Obecni na posiedzeniu posłowie poruszali następujące tematy: liczbę dzieci, które nie uczestniczyły w lekcjach zdalnych, problem dzieci, które urodziły się za granicą, z rodziców będących w związkach jednopłciowych będących obywatelami Polski – dzieci te nie mogą, uzyskać polskich dokumentów z uwagi na fakt, że USC odmawiają transkrypcji aktu urodzenia, a konsulowie pomimo wyroku NSA, który zezwala na wydawanie paszportu bez transkrypcji aktu urodzenia, również odmawiają wydania dokumentu.

Posłowie zadawali również pytania dotyczące skali przypadków pedofilii popełnionych przez osoby duchowne oraz pytali czy sytuacja w, której katecheta jest wychowawcą klasy jest zagrożeniem dla wolności religijnej uczniów?

Padło również pytanie czy Rzecznik popiera w jakiejkolwiek formie czy sytuacji stosowanie kar cielesnych.  

Czw., 10 Czrw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek