Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projekt ustawy o fundacjach rodzinnych trafił do konsultacji zewnętrznych

Projekt ustawy o fundacjach rodzinnych trafił do konsultacji zewnętrznych fotolia.pl

Do konsultacji zewnętrznych trafił właśnie projekt ustawy o fundacjach rodzinnych, która ma rozwiązać problem sukcesji firm rodzinnych. Według założeń projekt ustawy może trafić do parlamentu w drugiej połowie 2021 r. a ustawa wejść w życie na początku 2022 r. Konsultacje potrwają 30 dni.

Jak informuje resort finansów, co piąta wypracowana w Polsce złotówka jest wynikiem pracy firmy rodzinnej, a ich wkład w budowę PKB kształtuje się na poziomie ok. 18%. Instytucja fundacji rodzinnej miałaby chronić firmę przed nieprzewidzianymi konsekwencjami wiążącymi się ze zmianą właściciela, a także ułatwić powierzenie jej zarządzania spadkobiercom, zgodnie z wolą fundatora. Fundacja będzie powstawała poprzez sporządzenie u notariusza aktu założycielskiego albo testamentu. Fundacja rodzinna będzie osobą prawną z siedzibą na terytorium Polski.

Reguły opodatkowania fundacji rodzinnych ukształtowane będą następująco:

  • Majątek wniesiony do fundacji przez fundatora, przeznaczony na realizację celów tej fundacji, nie będzie przychodem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).
  • Wniesienie mienia do fundacji rodzinnej przez fundatora nie będzie się wiązało z obciążeniami podatkowymi.
  • Działalność operacyjna fundacji rodzinnej będzie opodatkowana na zasadach ogólnych.
  • Dochody fundatora oraz beneficjenta z tzw. grupy zerowej, otrzymane z fundacji rodzinnej, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).

W przypadku likwidacji fundacji:

  • Nabyte w ten sposób od niej świadczenia czy mienie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
  • Osoby najbliższe fundatorowi (małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha), będą zwolnieni od podatku, jeżeli przedmiotem świadczenia będzie mienie wniesione do fundacji przez fundatora.

Pozostali nabywcy świadczeń zapłacą podatek w wysokości 19% podstawy opodatkowania. Dla porównania, obecnie taki przychód (np.: przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT) mógłby być opodatkowany nawet stawką 32%, nie licząc 4% daniny solidarnościowej.

Źródło: MF

Czw., 25 Mrz. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska