Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nieodpłatne przekazanie nieruchomości na park

Nieodpłatne przekazanie nieruchomości na park fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Projekt ustawy wprowadza zmianę w art. 24 ust. 5 zmienianej ustawy poprzez dodanie do katalogu Możliwości nieodpłatnego przekazania gruntu na rzecz jednostki samorządu terytorialnego w celu utworzenia parku.

Ustawa w proponowanej wersji poszerza możliwości nieodpłatnego przekazania na rzecz jednostki samorządu terytorialnego nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Jak wskazuje projektodawca w uzasadnieniu, w skład zasobu wchodzą nieruchomości niezagospodarowane, leżące w pobliżu granic, czy na terenie miast, świetnie nadające się na cele tworzenia parku. Miasta cierpią na brak takich terenów. Zwłaszcza w dużych miastach występuje wysoki stopień urbanizacji, co jest efektem braku możliwości przekształcania gruntów pod tereny zielone. W większości polskich miast proporcje terenów zielonych do określonej liczby ludności znacząco odbiegają od oczekiwanych standardów.

Uzyskanie nieruchomości przez jednostkę samorządu terytorialnego w sposób nieodpłatny umożliwi przeznaczenie zaoszczędzonych w ten sposób środków na zorganizowanie samego parku i wyposażenie go w niezbędną infrastrukturę.

Z całością projektu można zapoznać się tutaj. 

Czw., 21 St. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek