Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Koronawirusowe zmiany prawa: transport nienormatywny i sprawozdania z opłat ewidencyjnych

Koronawirusowe zmiany prawa: transport nienormatywny i sprawozdania z opłat ewidencyjnych fotolia.pl

W ustawie z dnia 9 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (druk sejmowy nr 330, Sejm IX kadencji; druk senacki nr 101, Senat X kadencji) przewidziano m.in. bezpośrednie zmiany w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. Odpowiada za nie art. 24 ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia.

Transport nienormatywny

Ustawodawca postanowił uzupełnić katalog wyjątków od stosowania przepisów dot. ruchu pojazdów nienormatywnych. W tym celu wyliczenie z art. 64e ust. 1 Prawa o ruchu zostanie uzupełnione o punkt 3a, wedle którego przepisy (art. 64 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2 i 3 i art. 64a-64d Prawa o ruchu drogowym) dotyczące zezwoleń na przejazd nie dotyczą pojazdu dostarczającego do szpitali wyposażenie i zaopatrzenie niezbędne do zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Podmiot wykonujący taki przejazd będzie jednak zobowiązany do poinformowania o nim zarządców dróg właściwych dla trasy przejazdu (nowy art. 64e ust. 1a Prawa o ruchu).

Sprawozdania w formie elektronicznej

Do art. 80d Prawa o ruchu dodany zostanie ustęp 3aa, według którego sprawozdania, o których mowa w art. 80d ust. 3a pkt 2 (sprawozdania z pobranych i przekazanych lub uiszczonych opłat ewidencyjnych), opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przekazuje się za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ministra właściwego do spraw informatyzacji. To prawne umocowanie rozwiązania, o którym na stronie CEPiK informowano już 3 kwietnia 2020 roku. Warto zwrócić uwagę na to, że ustawa przewiduje taką formę jako formę wiążącą – gdyż stanowi o tym, że „przekazuje się za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej” zamiast np. „można przekazać za pomocą…”.

Wejście w życie

Art. 24 ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy z dnia 9 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Czw., 16 Kw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel