Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

VAT w JST - jest projekt

VAT w JST - jest projekt fotolia.pl

Do Sejmu RP wpłynął rządowy projekt ustawy o zasadach rozliczeń w podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego.

Zgodnie z przedmiotowym projektem, od 1 stycznia 2017 roku zostanie wprowadzona obowiązkowa centralizacja rozliczeń w jednostkach samorządu terytorialnego w zakresie podatku VAT.

Nowelizacja stała się konieczna w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 29 września 2015 roku w sprawie o numerze C-276/14 - gmina Wrocław przeciwko ministrowi finansów.
W ocenie Trybunału samorządowe jednostki budżetowe nie posiadają odrębności podatkowej o której mowa w przepisach dotyczących podatku VAT, a zatem wszelkie czynności przez nie dokonywane w zakresie podatku VAT, powinny być czyli rozliczane przez JST, która je utworzyła. Podatnikami VAT są JST.

Resort finansów zapowiedział, wprowadzenie nowej zasady rozliczeń nastąpi po wejściu w zycie ustawy, jednak JST będą mogły podjąć decyzję o dokonaniu korekt już dokonanych rozliczeń.

Czw., 14 Lp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka