Do Sejmu RP trafił projekt zmiany ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, którego celem zdaniem autorów jest optymalizacja korzystania ze środków zgromadzonych na rachunku Funduszu Reprywatyzacji.
Czym jest Fundusz?
Fundusz Reprywatyzacji to państwowy fundusz celowy utworzony na podstawie art. 56 ust. 1 pkt 1. ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 roku o komercjalizacji i prywatyzacji. Na rachunku Funduszu gromadzone są środki pochodzące ze sprzedaży 5% akcji należących do Skarbu Państwa w każdej ze spółek powstałych w wyniku komercjalizacji oraz odsetki od tych środków z przeznaczeniem na cele związane z zaspakajaniem roszczeń byłych właścicieli mienia przejętego przez Skarb Państwa.
Usuną uprzywilejowanie Warszawy
Ustawa zastępuje rozwiązanie przyjęte w art. 69f ustawy, przewidującym możliwość przyznania dotacji dla miasta stołecznego Warszawy. Proponowane unormowanie rozszerza krąg potencjalnych beneficjentów wypłat na wszystkie samorządy. Ponadto przyjęte brzmienie w sposób wyraźny wskazuje na konieczność wykazania zaistnienia szczególnych okoliczności, które uzasadniałyby współfinansowanie podmiotów odrębnych od Skarbu Państwa ze środków państwowych. Sam mechanizm decyzyjny nie podlega zmianie – udzielenie dotacji będzie miało charakter fakultatywny – ostateczną decyzję o udzieleniu dotacji oraz o jej wysokości będzie podejmował Minister Skarbu Państwa, jako dysponent Funduszu Reprywatyzacyjnego. Rozwiązanie będzie miało charakter stały, a nie, jak dotąd, ograniczony czasowo (do końca roku 2016).
Dodatkowe środki dla TVP
Na mocy ustawy minister właściwy ds. Skarbu Państwa uzyskuje również w 2016 roku możliwość podwyższenia kapitału zakładowego Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. oraz spółek radiofonii regionalnej w kwocie nie przekraczającej łącznie 20 000 000 zł. Wskazana kompetencja wiąże się ze szczególną sytuacją mediów publicznych w trwającym roku oraz ich istotnym zaangażowaniem w obsługę medialną wydarzeń o charakterze publicznym i ogólnonarodowym. Przewidywana maksymalna wysokość podwyższenia kapitału zakładowego stanowi nieco ponad 40% kwot, o jakie wymienione podmioty ubiegały się we wnioskach składanych do ministra Skarbu Państwa w sierpniu i wrześniu 2015 r. Ustawa przewiduje wreszcie czasowe utrzymanie w mocy rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa z dnia 29 czerwca 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia gospodarki finansowej Funduszu Reprywatyzacji, jednak nie dłużej niż 3 miesiące od dnia wejścia w życie ustawy. Konieczność zastosowania tego rozwiązania jest podyktowana krótkim terminem wejścia w życie projektowanej ustawy, tj. z dniem następującym po dniu ogłoszenia i koniecznością dostosowania treści rozporządzenia do zmian wprowadzonych niniejszą ustawą.