Kobiety, osoby młode, z wykształceniem średnim lub wyższym, pozostające w związku małżeńskim – to najczęstsze ofiary przemocy.
24 lutego br. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny rozpatrzyła sprawozdanie z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014-2020 za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. Badania w nim zawarte przeprowadzone zostały na zlecenie resortu pracy przez firmę WYG PSDB sp. z o.o.
Treść sprawozdania jest dostępna tutaj.
Podczas posiedzenia przedstawiła je Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Wiceminister zwróciła uwagę na istotny spadek liczby osób dorosłych deklarujących doświadczenie przemocy z 33,8% w 2010 r. do 24,7% w 2014 r. Do doświadczenia przemocy częściej przyznawały się kobiety. Najczęściej ofiary doświadczają przemocy psychicznej (17,3 %). Rzadziej wskazują na fizyczną (15,8%). Przemoc seksualna i ekonomiczna pojawiają się sporadycznie (odpowiednia 1,5 % i 4,3%). W przypadku przemocy psychicznej i seksualnej kobiety istotnie częściej niż mężczyźni deklarują jej doświadczenie. Takich różnic nie ma już w odniesieniu do przemocy ekonomicznej i fizycznej.
Do stosowania przemocy przyznaje się 9,3% badanych osób. Dane te są lepsze niż w roku 2010, kiedy to 17,4% badanych deklarowało bycie sprawcą. Głównie dotyczy to przemocy fizycznej.
Świadkami bezpośredniej przemocy było 18,6% respondentów. Z tego 12,3% przypadków dotyczy przemocy psychicznej; 9,2% - fizycznej; 3,7% ekonomicznej i 0,5%- seksualnej. Ze sprawozdania wynika też, że tylko 7,2% badanych przyznało się do bycia jednocześnie ofiarą i sprawcą. W porównywanym roku 2010 o występowaniu w takiej podwójnej roli mówiło 12,1 % respondentów.
Ponad 1/3 badanych (33,7%) wskazała na całkowity brak kontaktu z jakąkolwiek formą przemocy. W 2010 r. odsetek ten wynosił 27,8%.
Wyniki badania wskazują też na silną zależność pomiędzy byciem ofiarą bądź świadkiem przemocy w dzieciństwie a byciem ofiarą przemocy w życiu dorosłym. Aż 71,3% ofiar i 75,7% świadków przemocy w dzieciństwie doświadczało także przemocy w rodzinie w życiu dorosłym.
Elżbieta Bojanowska poinformowała również o trwających w Zespole Monitorującym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracach nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.