Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Problem bezdomnych psów - może wkrótce rozwiązanie

Problem bezdomnych psów - może wkrótce rozwiązanie fotolia.pl

Dla rozwiązania problemu bezdomnych psów, konieczzna jest nowelizacja obowiązujących w tym zakresie przepisów. Czy do niej dojdzie i jak dalece powinna sięgać - o tym dyskutowali uczestnicy narady samorządowców, urzędników resortu rolnictwa i lekarzy weterynarii, jaka miała miejsce w ubiegłym tygodniu.

Według zgodnej opinii wszystkich konieczne jest znakowanie zwierząt. Jednak to nie jedyny środek. Dodatkowo powinien powstać powszechny rejestr czworonogów, z obowiązkiem dla właściciela wpisu danych zwierzęcia, i psi dowód osobisty. Bez tego nie da się skutecznie powiązać czworonoga z jego właścicielem, a co za tym idzie egzekwować obowiązków, jakie ma ten drugi względem swojego pupila. Należy także standaryzować pracę schronisk i kontrolować je.

Samorządowcy: problem od lat niezałatwiony

Od lat samorządowcy, zwłaszcza z terenów wiejskich, zgłaszają problem bezpańskich psów. Problem o wielu obliczach: bezpieczeństwa, higieny, ochrony i zdrowia zwierząt, wreszcie  o wymiarze finansowym. Samorządy zdają sobie sprawę, że będą ponosić koszty rozwiązania tego złożonego problemu, ale oczekują pomocy i wprowadzenia systemowych rozwiązań. Przeciętnie polska gmina ponosi rocznie koszt związany z tzw. walką z bezdomnością psów w wysokości ok. 50 tys. zł. Pomnożenie tej kwoty przez liczbę gmin pokazuje skalę rocznych wydatków na ten cel w skali całego kraju. Najwyższa Izba Kontroli oceniła, iż 30 proc. łącznych wydatków na walkę z bezdomnością zwierząt wydawanych jest niecelowo. W opinii kontrolerów NIK jednym z podstawowych działań naprawczych powinno być wprowadzenie powszechnego znakowania psów. W opinii uczestników narady w ministerstwie rolnictwa, to rozwiązanie pomoże gminom zwiększyć czytelność planowania i wydawania pieniędzy, a wśród właścicieli zwierząt wzrośnie świadomość odpowiedzialności i obowiązków, jakie wiążą się z posiadaniem psów.

Rejestrować, znakować, szczepić. A schroniska standaryzować i kontrolować

Podczas spotkania padło kilka propozycji rozwiązań porządkujących obecny, niezadawalający stan. Przede wszystkim powszechne, obowiązkowe znakowanie. Następnie wprowadzenie „psiego dowodu osobistego” oraz uruchomienie rejestru czworonogów, poprzez rozszerzenie obecnie funkcjonującego centralnego rejestru zwierzęcych paszportów. Dalej: ustalenie standardu pracy schronisk dla zwierząt oraz ich kontrola. A także promowanie psiej adopcji.

Przyjemność, ale także obowiązki i koszty

Na koniec warto wspomnieć, iż w krajach zachodniej Europy każdy właściciel psa ma wobec swojego zwierzęcia trzy podstawowe obowiązki: znakowanie, wpisanie do rejestru i szczepienie. Koszty związane ze wszystkimi trzema obowiązkami ponosi właściciel zwierzęcia.

Czw., 18 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża