Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dodatkowa tablica rejestracyjna

Dodatkowa tablica rejestracyjna fotolia.pl
Od 1 stycznia 2016 roku zaczną obowiązywać przepisy zezwalające na używanie i wydawanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej. Wszystko za sprawą rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 9 września 2015 roku, gdzie uregulowano tą kwestię. Do tej pory kierowcy, którzy używali bagażników zakładanych na tylną klapę samochodu, przysłaniali tym samym numery rejestracyjne auta. Do wyboru mieli trzy drogi, pierwszą odkręcenie tablicy i przełożenie jej na wspomniany bagażnik, jazdę z zakrytym bagażnikiem lub co widać było w niektórych wypadkach jazdę z tablicami, które tylko wzorowały numery rejestracyjne auta, a z tablicą rejestracyjną w jej ujęciu prawnym miały mało wspólnego. Wszystkie te patenty były jednak tylko próbą wyjścia z sytuacji i z przepisami w tym zakresie nie miały wiele wspólnego. 
 
Za sprawą rozporządzenia organ rejestrujący, właściwy dla miejsca rejestracji pojazdu, na wniosek właściciela pojazdu, wydaje do oznaczenia bagażnika zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną, dodatkową tablicę rejestracyjną, o tym samym numerze rejestracyjnym co numer rejestracyjny tego pojazdu, jest to tablica jednorzędową albo dwurzędową.
 
Dodatkową tablicę rejestracyjną, na wniosek właściciela pojazdu, organ rejestrujący wydaje po dokonaniu czasowej rejestracji pojazdu, lub przy wydaniu dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd samochodowy jest rejestrowany przez ten organ, albo po zarejestrowaniu pojazdu przez ten organ. 
 
Powoduje to też skutki przy wyrejestrowaniu pojazdu. W przypadku złożenia wniosku o wyrejestrowanie pojazdu właściciel pojazdu dokonuje także zwrotu dodatkowej tablicy rejestracyjnej, albo jej wtórnika, chyba że dokonał wcześniej jej zwrotu, albo składa oświadczenie o jej utracie.
Czw., 31 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk