Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kwota wolna od podatków odbije się na samorządach nocne prace w Sejmie

Kwota wolna od podatków odbije się na samorządach nocne prace w Sejmie fotolia.pl

W nocy pod koniec trzeciego posiedzenia Sejmu, posłowie rozpoczęli pracę nad Prezydenckim projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa wyjątkowo, bo zmierzająca do zwiększenia kwoty zmniejszającej podatek z 556 zł 02 gr do 1 440 zł. Co oznacza pośrednio zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania z 3 091 zł do 8 000 zł oraz zwiększenie kwoty zmniejszającej zaliczki na podatek dochodowy z 46 zł 33 gr do 120 zł.

Ustawa jest realizacją obietnic z kampanii wyborczej oraz wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Niestety mimo dość dużego uzasadnienie projektu trudno doszukać się tego, co oznacza dla samorządu terytorialnego, a oznacza utratę sporej część dochodów. Projekt został zaprezentowany na posiedzeniu plenarnym przez przedstawicielkę wnioskodawców, która w skrócie omówiła główne założenia projektu i jego pozytywne skutki w tym najważniejszy, który w założeniu ma wpłynąć pozytywnie na gospodarstwa o niskich dochodach. 

Później nastąpił czas na oświadczenia w imieniu klubów. Przedstawiciel Klubu Prawa i Sprawiedliwości mówił o poważnej zmianie podatkowej i dużych skutkach dla budżetu państwa w postaci 15 mld złotych, który będzie rzutował na dochody gmin i należy znaleźć środki na realizację tego projektu. Przedstawiciel Klubu Platforma Obywatelska mówił, że tak naprawdę zysk w czystej  postaci będzie wynosił 74 zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę skutki dla budżetu JST i budżetu państw, będą bardzo duże. Dodatkowo będą niższe wpływy do NFZ o 1,8 mld. Z mównicy sejmowej pytał w jaki sposób zrekompensuje się ubytki dochodów JST czy NFZ ? Podkreślił, że biorąc pod uwagę oczekiwania społeczne i wyrok TK należy kontynuować pracę w komisjach nad tym projektem. 

W wystąpieniu Klubu Kukiz 15 była mowa o zwiększeniu kwoty wolnej od podatku do 23/24 tysięcy złotych.  Przedstawiciel klubu w swoim stanowisku nie widział nic złego w odebraniu pieniędzy samorządom, bo dochody rozporządzalne urzędników mają maleć, a obywateli rosnąć powiedział. Również był za dalszą pracą nad projektem w komisji.

Pro samorządowym wystąpieniem było wystąpienie w imieniu klubu Nowoczesna, przedstawicielka tego ugrupowania podkreślała, że będą to znaczne ubytki w dochodach samorządu sięgające 8 mld złotych. Klub ten zaproponował również propozycję trzech rozwiązań dla samorządu tj.  zwiększenie udziału samorządu w PIT, cześć wpływu z VAT lub zwiększenie subwencji ogólnej. Zarekomendowano również wspólną pracę nad projektem przedstawionym przez Prezydenta oraz obywatelskim projektem rekompensującym samorządom ubytki w dochodach. 

Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego, również był za dalszą pracą nad tym projektem lecz dopiero jak zostaną przedstawione rzetelne wyliczenia Ministerstwa Finansów o obciążeniu samorządów.

Później nastąpiła cześć zadawania pytań większość z nich dotyczyła właśnie utraty przez samorządy dochodów. 

Na sam koniec wystąpił przedstawiciel Ministerstwa Finansów, który mówił, że są różne metody zwrotu tych środków w kolejnych latach. Podkreślił, że wszystko zależy od mechanizmów i kryteriów, które zastosują wobec ustawy parlamentarzyści.  Niezwłocznie ministerstwo przedstawi wyliczenia skutków w wariantach o których pytali posłowie. 

Pt., 4 Gr. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk