Minister Finansów przedstawił projekt rozporządzenia w sprawie licytacji elektronicznej i systemu teleinformatycznego, za pośrednictwem którego przeprowadza się licytację elektroniczną. Rozporządzenie to zostało wydana na podstawie delegacji ustawowej zawartej w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Czego dotyczy nowy akt prawny?
Rozporządzenie określa:
- warunki udziału w licytacji elektronicznej;
- dodatkowe elementy, jakie powinno zawierać obwieszczenie o licytacji elektronicznej oraz warunki publikacji tego obwieszczenia;
- termin licytacji elektronicznej;
- tryb i sposób prowadzenia licytacji elektronicznej;
- termin zapłaty ceny;
- warunki dostępu do systemu teleinformatycznego, za pośrednictwem którego odbywa się licytacja elektroniczna, w tym otrzymania dostępu oraz jego wygaśnięcia.
Administratorem systemu ma być administrator danych określony w przepisach ustawy o ochronie danych osobowych, użytkownikami zaś - zarówno organy egzekucyjne sprzedające ruchomości w drodze licytacji elektronicznej, jak i osoby posiadające konto w systemie teleinformatycznym, zainteresowane wzięciem udziału w sprzedaży w drodze tej licytacji.
Jak będzie przebiegała licytacja?
Uzyskanie dostępu do systemu teleinformatycznego będzie możliwe po uwierzytelnieniu oraz zapoznaniu się z regulaminem systemu i zaakceptowaniu tego regulaminu. W przypadku systemu teleinformatycznego prowadzonego przez jednostkę podległą lub nadzorowaną przez MF, uwierzytelnienie będzie następowało przez profil zaufany ePUAP bądź przy pomocy bezpiecznego podpisu elektronicznego.
Udział w licytacji elektronicznej możliwy będzie z użyciem specjalnie przygotowanego formularza. W przypadku wniesienia wadium, wzięcie udziału w licytacji będzie możliwe jedynie pod warunkiem jego złożenia - administrator systemu i organ egzekucyjny sprzedający ruchomości w drodze licytacji elektronicznej niezwłocznie po dokonaniu wpłaty wadium otrzymają stosowną informację.
Obwieszczenie o licytacji zamieszczane będzie również w systemie teleinformatycznym i będzie zawierało oprócz elementów przewidzianych w ustawie dodatkowo m.in.: cenę wywołania, fotografię sprzedawanej ruchomości, informację o terminie rozpoczęcia i zakończenia licytacji, czy konieczności złożenia wadium. Przybicie udzielane jest przez organ egzekucyjny w systemie teleinformatycznym. Uczestnicy licytacji elektronicznej, w tym nabywca, zawiadamiani będą się o przybiciu również za pomocą systemu. Zgodnie z ustawą cena nabycia uiszczana jest za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. W projekcie rozporządzenia zawarto szczególne rozwiązania dotyczące terminu zapłaty ceny nabycia.