Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wojsko w 2016

Wojsko w 2016 fotolia.pl

Rada Ministrów opublikowała projekt rozporządzenia w sprawie określenia liczby osób, które w 2016 roku mogą być powołane do czynnej służby wojskowej.

Podstawą wydania rozporządzenia jest art. 57 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z ww. artykułem, Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, liczbę osób, które mogą być powołane w danym roku kalendarzowym do czynnej służby wojskowej, zasadniczej służby lub szkolenia w obronie cywilnej oraz do służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych, przy uwzględnieniu potrzeb uzupełnieniowych Sił Zbrojnych, ze wskazaniem rodzajów czynnej służby wojskowej oraz poszczególnych formacji, do których następowałoby powołanie, a także możliwość odbywania danego rodzaju służby przez ochotników w ramach limitu osób określonego w tym rozporządzeniu.

Liczba powołanych

W 2016 roku planuje się powołanie do czynnej służby wojskowej pełnionej w ramach ćwiczeń wojskowych:

– do 20 000 żołnierzy rezerwy w ramach NSR,

- do 500 żołnierzy rezerwy nie będących żołnierzami NSR wg stanu średniorocznego.

W ramach okresowej służby wojskowej przewidziano powołanie do 50 żołnierzy rezerwy wg stanu średniorocznego, zaś w ramach służby przygotowawczej, do 4000 żołnierzy rezerwy wg stanu średniorocznego, którzy dotychczas nie odbywali czynnej służby wojskowej, oraz osób przeniesionych do rezerwy, niebędących żołnierzami rezerwy, a także osób niepodlegających obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego.

Należy wskazać, że podane powyżej liczby stanowią górny limit i nie oznaczają obowiązku bezwzględnej realizacji.

Rozporządzenia ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.

Źródło: RCL.

Śr., 2 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka