Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kwalifikacje zawodu strażaka

Kwalifikacje zawodu strażaka fotolia.pl

Do konsultacji został skierowany projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie wymagań kwalifikacyjnych oraz szkoleń dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Zmiana przedmiotowej regulacji jest podyktowana nowelizacją warunków dostępu do wykonywania niektórych zawodów. W rozporządzeniu określono szczegółowe wymagania jakie powinni spełnić pracownicy na poszczególnych stanowiskach pracy, które ma uwzględniać kwalifikacje do wykonywania zawodu, a nie kwalifikacje zawodowe jak to jest obecnie. Na przestrzeni lat powstało wiele programów i szkoleń w zakresie zadań przewidzianych dla jednostek ochrony przeciwpożarowej, również z tego powodu nowelizacja była konieczna.

W rozporządzeniu określono, że równorzędne ze szkoleniem w zawodzie strażak jest:

  • szkolenie podstawowe w zawodzie strażak(jednoetapowe) oraz szkolenie uzupełniające
  • co najmniej dwa szkolenia przygotowujące do wykonywania zawodu strażaka, jedno z poziomu podstawowego drugie z poziomu uzupełniającego
  • uzyskanie efektów kształcenia dla kwalifikacji Z.22 technik pożarnictwa

W ramach rozporządzenia doprecyzowano tryb wydania oraz wzór świadectwa ukończenia szkolenia w zawodzie strażak.

Rozporządzenie ma zdaniem twórców uporządkować i wyjaśnić wątpliwości dotyczące kwalifikacji w zawodzie strażak, które są skutkiem przeobrażeń w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Projekt przechodzi fazy konsultacji oraz uzgodnienia międzyresortowe i dostępny jest na stronie rządowego centrum legislacji.  

Śr., 2 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk