Do Sejmu trafił komisyjny projekt ustawy o osobach starszych. Zakłada on nałożenie zobowiązania na Radę Ministrów do monitorowania sytuacji osób starszych w Polsce i przedstawienia informacji w tym zakresie Sejmowi i Senatowi.
Monitorowanie ma być prowadzone przez organy administracji publicznej, państwowe jednostki organizacyjne oraz inne organizacje zaangażowane w kształtowaniu sytuacji osób starszych w Polsce. Cel monitoringu według założeń to przygotowanie diagnozy sytuacji tych osób jak również usystematyzowanie zadań z zakresu polityki senioralnej. Przez zapewnienie ich ciągłości, adekwatności, kompleksowości i spójności. Ma to doprowadzić do stworzenia realnych szans na poprawę sytuacji osób starszych, dzięki szybkiej reakcji na zachodzące zmiany w tym środowisku. Monitoring ma uporządkować kwestię rozproszonego i nieuporządkowanego charakteru obecnych informacji.
Przedmiotem informacji będzie:
- sytuacja demograficzna społeczeństwa i struktura demograficzna
- sytuacja dochodowa, warunki bytu, w tym warunki mieszkaniowe
- aktywność zawodowa
- sytuacja rodzinna i struktura gospodarstw domowych
- stan zdrowia i jego uwarunkowania
- dostępność i poziom usług socjalnych
- sytuacja osób niepełnosprawnych i ich opiekunów
- aktywność społeczna i obywatelska
- aktywność edukacyjna i kulturalna
- aktywność sportowa i rekreacyjna
- równe traktowanie i przeciwdziałanie dyskryminacji
Ciekawym aspektem jest wprowadzenie mechanizmu oceny realizacji polityki senioralnej w tym wniosków i rekomendacji sformułowanych w poprzedniej informacji.
Prezes Rady Ministrów w drodze rozporządzenia, określi zakres i tryb przygotowania informacji o sytuacji osób starszych, uwzględniając niezbędny zakres informacji oraz sprawne jej przygotowanie. Finansowanie ma pochodzić z budżetu państwa.