Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

TBS reaktywacja

TBS reaktywacja fotolia.pl

Sejm przyjął (z poprawkami) rządowy projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego z 1995 r. Dzięki temu, jeszcze w bieżącym roku ma ruszyć nowy rządowy program finansowania społecznego budownictwa czynszowego. Mieszkania mają mieć czynsze przeciętnie o 40 proc. niższe w porównaniu ze stawkami na rynku komercyjnym w miastach wojewódzkich. W 10 lat ma zostać wybudowanych 30 tys. mieszkań.
 
W trakcie procedowania projektu ustawy w Sejmie, posłowie wprowadzili kilka poprawek, m.in. podwyższyli do 25 proc. (z proponowanych przez rząd 20 proc.) poziom partycypacji beneficjenta w kosztach budowy mieszkania.
 
Wsparcie dla młodych rodzin
 
Resort infrastruktury zakłada, że program finansowania budownictwa społecznego będzie kierowany przede wszystkim do osób młodych i rodzin z dziećmi, osiągających umiarkowane dochody. Osoby te często przekraczają kryteria dochodowe, które decydują o ubieganiu się o lokal komunalny (zbyt wysokie zarobki), a jednocześnie zarabiają zbyt mało, by ubiegać się o kredyt na zakup mieszkania nawet z pomocą programu "Mieszkanie dla młodych".
 
Mieszkania, budowane będą z udziałem preferencyjnego kredytu udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego lub zakup przez BGK wyemitowanych przez spółkę gminną obligacji. Bank będzie mógł udzielić kredytu w wysokości do 75 proc. kosztów inwestycji i na okres maksymalnie 30 lat. Przy czym określono również katalog powodów ewentualnej odmowy udzielenia finansowania. Źródłem finansowania kredytów dla BGK ma być Fundusz Dopłat. W całym okresie realizacji nowego programu z budżetu państwa na zasilenie Funduszu Dopłat w BGK zaplanowano ponad 750 mln zł. Pozwoli to na udzielenie kredytów w łącznej kwocie ponad 4 mld zł.
 
Warunki
 
Warunkiem udzielenia finansowania będzie zawarcie przez inwestora (TBS, inną spółkę gminną, spółdzielnię) z gminą umowy, określającej: (1) przewidywane formy partycypacji finansowej samorządu w kosztach realizacji inwestycji; (2) planowaną liczbę wybudowanych mieszkań, których najemcami będą osoby wskazane przez gminę, w tym osoby będące aktualnie najemcami lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy; (3) zobowiązanie kredytobiorcy lub gminy, wskazujące minimalną liczbę wybudowanych mieszkań, których najemcami będą osoby wychowujące przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko, nie mniej jednak niż połowę wybudowanych lokali. Zachowano zasadę, że wybudowane lokale nie mogą być wybudowane lokale nie mogą być wyodrębnione na własność.
 
Z projektem rządowym i jego uzasadnieniem można zapoznać się tutaj. A z tekstem przyjętym przez parlament i przekazanym do podpisu prezydenta tutaj
Czw., 6 Sp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża