Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Inny program specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej

Wyzwania współczesności sprawiają, że dzisiaj pracownicy pomocy społecznej muszą posiadać inne kwalifikacje niż kilka lat temu. Z tego względu Minister Pracy i Polityki Społecznej postanowił wydać nowe rozporządzenie w sprawie specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej.

Podstawowe zmiany dotyczą wykazu bloków tematycznych przewidzianych w programie specjalizacji. I tak w stosunku do obecnego programu następuje:

  • poszerzenie wiedzy o aktualnych trendach w polityce społecznej poprzez wydłużenie z 10 na 20 godzin bloku poświęconego współczesnym kierunkom rozwoju polityki społecznej i wskazanie, że kierunki te powinny zostać rozpatrzone w ujęciu globalnym, europejskim i lokalnym;
  • zmniejszenie wymiaru godzinowego bloków poświęconych przekazywaniu wiedzy o encyklopedycznym charakterze (np. przewidziany obecnie blok „Kategorie osób i rodzin uprawnionych do korzystania z pomocy społecznej” w wymiarze 30 godzin zostaje przetworzony na blok „Wybrane zagadnienia z zakresu przepisów dotyczących pomocy społecznej i zabezpieczenia społecznego” w wymiarze 15 godzin, blok „Zadania jednostek organizacyjnych pomocy społecznej gminy, powiatu województwa” zostaje skrócony z 50 godzin na 20 godzin);
  • rozszerzenie zakresu przekazywanej wiedzy managerskiej. Mieścić się ona będzie w bloku „Elementy organizacji i zarządzania w pomocy społecznej” liczącym 80 godzin i obejmującym takie zagadnienia jak: kadra menedżerska w pomocy społecznej (w tym umiejętność organizacji pracy własnej, zarządzania czasem, rozwiązywania problemów), przywództwo, zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie relacjami z otoczeniem (efektywność organizacji, kultura organizacji, klimat organizacji, zmiana i rozwój organizacji, zarządzanie strategiczne), kierowanie i zarządzanie superwizyjne, zarządzanie finansami jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, systemy zarządzania jakością, kontrola zarządcza;
  • wprowadzenie bloków tematycznych poświęconych umiejętnościom „miękkim” (np. nowe bloki „Mediacje i negocjacje w pomocy społecznej” w wymiarze 10 godzin, czy „Stres i wypalenie zawodowe” w takim samym wymiarze).

Istotne zmiany dotyczą również poszerzenia kręgu podmiotów uprawnionych do prowadzenia specjalizacji oraz nałożeniu na nie dodatkowego obowiązku dotyczącego prowadzenia dokumentacji uczestników szkolenia i wykładowców.

Bez zmian pozostał natomiast tryb uzyskiwania specjalizacji.

Projekt rozporządzenia będzie przedmiotem obrad na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Czw., 12 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski