Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pozwolenie wojskowe

Ustawa o kierujących pojazdami pociąga za sobą konieczność nie tylko uregulowania na nowo zagadnień związanych z wydawaniem praw jazdy, lecz również ich wojskowego odpowiednika – pozwolenia wojskowego.
Do Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli skierowany właśnie został projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowe w sprawie wzoru i opisu pozwolenia wojskowego, a także trybu jego wydawania.

W dotychczasowym stanie prawnym akt wykonawczy regulował jedynie wzór pozwolenia.

Pozwolenie wojskowe będzie wydawane żołnierzowi zasadniczej służby wojskowej i żołnierzowi służby kandydackiej, który uzyskał uprawnienie do kierowania pojazdem w wyniku odbycia szkolenia w jednostce wojskowej prowadzącej szkolenie kierowców, zdania z wynikiem pozytywnym egzaminu państwowego oraz spełniającemu wymagania wynikające z przepisów ustawy o kierujących pojazdami odnośnie wieku i stanu zdrowia

Po odbyciu przez żołnierza zasadniczej służby wojskowej lub służby kandydackiej będzie on mógł na swój wniosek, za pośrednictwem dowódcy jednostki wojskowej prowadzącej szkolenie kierowców, dokonać wymiany pozwolenia wojskowego na prawo jazdy odpowiedniej kategorii.

Czw., 24 Mj. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski