Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Stanowisko Zarządu ZPP wobec propozycji zmian w systemie oświaty

Związek Powiatów Polskich negatywnie ocenia zawarty w druku sejmowym nr 3602 projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Istotą tego projektu jest odsunięcie w czasie obligatoryjnej daty objęcia sześciolatków obowiązkiem szkolnym – z 1 września 2012 roku na 1 września 2020 roku – a zatem o osiem lat.

Projektodawcy uzasadniają to brakiem przygotowania bazy obiektów szkolnych dla potrzeb sześciolatków oraz brakiem jednolitych standardów oświatowych w kraju. Z całą mocą chcemy podkreślić, że samorządy lokalne podjęły wszelkie działania konieczne do przystosowania obiektów szkolnych do nowych wyzwań i podważanie tych starań odczytujemy jako votum nieufności wobec samorządu terytorialnego. Standardy oświatowe – o które sami również dopominamy się od dawna – nie są natomiast elementem warunkującym możliwość przyjmowania do szkół sześciolatków. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wcześniejsze objęcie dzieci nauką szkolną jest dla nich korzystne.

Z tego względu zdecydowanie opowiadamy się za pozostawieniem obecnego terminu wejścia w życie kwestionowanych przepisów.

Śr., 22 Gr. 2010 0 Komentarzy Dodane przez: