Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiana OWU – dotyczy karetek specjalistycznych

Zmiana OWU – dotyczy karetek specjalistycznych fotolia.pl

Do połowy 2024 ma obowiązywać abolicja za brak lekarza w karetkach specjalistycznych. Projekt rozporządzenia w tej sprawie w połowie listopada został skierowany do konsultacji. Jest to jeden z projektów zapowiadanych na ostatnim posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

W Ocenie Skutków Regulacji do projektu wskazano, że odsetek braku lekarzy w specjalistycznych Zespołach Ratownictwa Medycznego wynosi 56%. Stąd w związku ze zleceniem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji weryfikacji i aktualizacji wyceny stawek ryczałtu dobowego dla ZRM S, Ministerstwo proponuje wydłużenie do dnia 30 czerwca 2024 r. terminu wyłączenia stosowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia kar umownych w przypadku nie zapewnienia lekarza systemu w ZRM S.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami – w okresie od 19 października do 31 grudnia 2023 r. nie nakłada się kar umownych na „ZRM S”, w przypadku nie posiadania lekarza systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, pod warunkiem zapewnienia w składzie tego zespołu co najmniej trzech osób uprawnionych do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym ratownika medycznego lub pielęgniarki systemu.

Z projektem można zapoznać się tutaj 

Czw., 16 Lst. 2023 0 Komentarzy
Bernadeta Skóbel
Redaktor Bernadeta Skóbel