Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Lipcowe posiedzenie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST

Lipcowe posiedzenie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST fotolia.pl

W środę, 5 lipca br. odbyło się zdalne posiedzenie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST. Podczas posiedzenia zaopiniowano cztery projekty oraz omówiono jedną sprawę różną.

Posiedzenie rozpoczęto od przybliżenia projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Projekt ten otrzymał pozytywną opinię Zespołu.

Kolejnym omawianym dokumentem był projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie systemów teleinformatycznych stosowanych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej. Do projektu tego ZPP zgłosił dwie uwagi: pomylenia stosowanych pojęć w rozporządzeniu (gmina – urząd gminy) oraz zniesienia obowiązku ogłaszania w prasie. Obie uwagi zostały uwzględnione, zatem projekt uzyskał opinię pozytywną Zespołu.

Projekt zarządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie Komitetu Rady Ministrów do spraw cyfryzacji został zaopiniowany pozytywnie.

Zespół najdłużej dyskutował nad projektem rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie spisu wyborców. Do projektu uwagi zgłosili głównie ZPP i UMP. Uwagi te dotyczyły następujących kwestii: możliwości podpisania spisu podpisem kwalifikowanym a nie tylko podpisem własnoręcznym, problemów dotyczących z samym procesem głosowania, które zgłaszają obywatele dopisujący się do listy w danej komisji wyborczej, konieczności potwierdzania przez usługę mObywatel adresu na jaki wyborca dopisał się do danej komisji, problemów jakie pojawią się w momencie ręcznego dopisywania wyborców do listy, a także możliwości technicznych systemu spisu wyborców – przepływ danych i pobieranie spisów w praktycznie jednym czasie przez wszystkie gminy. Zdaniem obecnych na posiedzeniu przedstawicieli strony samorządowej podpisywanie spisu wyborców podpisem własnoręcznym będzie problematyczne szczególnie w dużych miastach – skoro istnieją już techniczne możliwości to dlaczego nie podpisywać spisu podpisem kwalifikowanym. Projekt uzyskał opinię pozytywną z uwagą dot. podpisu elektronicznego pod spisem.

W sprawach różnych podjęto dyskusję nad wnioskiem Związku Powiatów Polskich o informacji dotyczącej problemów związanych z użytkowaniem platformy elektronicznej e-PUAP. Jak zgłosili przedstawiciele strony samorządowej w jednym z powiatów pisma wysyłają się z systemu podwójnie. W odpowiedzi na zgłaszane problemy przedstawiciele strony rządowej obiecali rozwiązać błędy pojawiające się w systemie. Ponadto zapewnili, że był to błąd jednostkowy.

Czw., 6 Lp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek