Do konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.
W uzasadnieniu projektu czytamy, że nowe regulacje mają na celu rozwianie wątpliwości interpretacyjnych w zakresie sposobu wyznaczania powierzchni całkowitej budynku (w zakresie zaliczania balkonów, loggii i tarasów do powierzchni całkowitej budynku), jak również dostosowanie przepisów do obecnie procedowanego rozporządzenia MRiT zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (poz. 100 w wykazie prac legislacyjnych MRiT) w zakresie związanym z akustyką lokali mieszkalnych.
Planowane merytoryczne zmiany w obowiązującym rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego dotyczą:
- ujednolicenia i doprecyzowania sposobu wyznaczania powierzchni zabudowy budynku,
- wprowadzenia precyzyjnej regulacji w zakresie wyznaczania powierzchni całkowitej budynku,
- nałożenia obowiązku umieszczenia w projekcie technicznym analizy w zakresie rozwiązań technicznych i materiałowych mających na celu spełnienie wymagań akustycznych.
Analiza akustyczna ma być wykonywana w przypadku sporządzania projektu dla budynku jednorodzinnego z dwoma lokalami, jednorodzinnego w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej i wielorodzinnego.
Resort rozwoju i technologii zakłada, że proponowane zmiany przyczynią się do bardziej efektywnego, ergonomicznego i przyjaznego ludziom wznoszenia budynków.
Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.
Za treścią projektu rozporządzenia można zapoznać się tutaj