Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowelizacja przepisu dot. przyznawania nagród specjalnych w zakresie pomocy społecznej

Nowelizacja przepisu dot. przyznawania nagród specjalnych w zakresie pomocy społecznej fotolia.pl

Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej w sprawie przyznawania nagród specjalnych w zakresie pomocy społecznej zawiera przepisy określające warunki przyznawania nagród specjalnych, rodzaje nagród, podmioty uprawnione do zgłaszania wniosków oraz sposób i tryb postępowania w sprawie tych nagród, uwzględniając rodzaje działań, za jakie nagrody te przysługują oraz ich społeczną użyteczność.

W ramach KWRiST do zaopiniowania wpłynęła nowelizacja przedmiotowego Rozporządzenia.

Nowelizacja ma na celu rozszerzenie kompetencji ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego, dotyczących przyznawania nagród za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej z inicjatywy własnej, bez konieczności rozpoznawania wniosków złożonych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, organów administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych, kościołów, związków wyznaniowych, działających w zakresie pomocy społecznej.

Uporządkowano zakres przedmiotowy działań, za które minister może przyznać nagrody za wybitne, nowatorskie rozwiązania w pomocy społecznej – zrezygnowano ze wskazywania działań niemieszczących się w zakresie pomocy społecznej na gruncie ustawy o pomocy społecznej.

Jednocześnie proponuje się umożliwienie ministrowi przyznawanie nagród również podmiotom, których działalność nie została w odpowiedni sposób doceniona przez przedstawicieli właściwych do zgłaszania kandydatów do nagród.

Pt., 28 Kw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka