Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Branżowe Centra Umiejętności głównym tematem kwietniowego Zespołu ds. Edukacji

Branżowe Centra Umiejętności głównym tematem kwietniowego Zespołu ds. Edukacji fotolia.pl

18 kwietnia br. odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST. 

Zespół pozytywnie zaopiniował wszystkie znajdujące się w porządku obrad projekty.

Dyskusji nie wymagały: projekt rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów dla uczniów publicznych szkół i placówek artystycznych oraz projekt rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego.

W temacie branżowych centrów umiejętności, w pierwszej kolejności omówione zostały pokrótce założenia projektu. Następnie dyr. Piotr Bartosiak odniósł się do zgłoszonych uwag. Odpowiedź MEiN na uwagi ZPP została przekazana w dzień Zespołu. Zdecydowana większość uwag Związku Powiatów Polskich została uwzględniona (w załączeniu tabela). Dwie z uwag co do których pierwotnie MEiN wypowiedział się negatywnie na samym posiedzeniu została przez Panią Minister przyjęta a mianowicie:

  • uwaga z wiersza 2 tabeli - katalog podmiotów składających wnioski zostanie rozszerzony o podmioty, które dopiero przedstawiają koncepcję BCU (tak, aby nie było obligatoryjne utworzenie BCU do udziału w konkursie);
  • uwaga z wiersza 4 tabeli - resort będzie informował także o zamiarze wykreślenia któregokolwiek z zawodów, nawet jeżeli w danej dziedzinie jest ich kilka. 

W konsekwencji pozytywnego stanowiska MEiN do uwag ZPP (przede wszystkim uregulowanie w rozporządzeniu katalogu dziedzin; zrewidowanie kosztów zatrudnienia dyrektora BCU; umożliwienie likwidacji lub przekształcenia BCU bez stosowania art. 89 ustawy - Prawo oświatowe oraz dwie przedstawione już powyżej) strona samorządowa zdecydowała o pozytywnej opinii dla przedmiotowego projektu zmian w Prawie oświatowym. Minister Marzena Machałek zapewniła, że resortowi zależy na przejrzystym procesie legislacyjnym  tego projektu oraz że uwagi, które wpłynęły i do których resort odniósł się pozytywnie zostaną do projektu wprowadzone. W ocenie Pani Minister przepisy powinny być elastyczne dlatego też będzie uruchomiony pilotaż celem rzetelnego sprawdzenia działania BCU. Do września Sejm powinien przyjąć ustawę. 

W sprawach różnych poruszono kwestię programu umożliwiającego wyposażenie uczniów klas czwartych w laptopy. Jednakże ze względu na trwający do 19 kwietnia br. nabór ofert, resort nie był w stanie przekazać żadnych szczegółów. Przedstawiciele ZPP zwrócili jednak uwagę, że rozporządzenie, którym określono minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego wymaga pilnej nowelizacji ze względu na brak możliwości dokonywania zakupów indywidualnych. Sklepy nie są w stanie dla sprzedaży detalicznej spełnić warunków z rozporządzenia. W tej kwestii dyskusja będzie kontynuowana na kolejnym posiedzeniu Zespołu. 

Załączniki:
Pobierz ten plik (ZPP - uwagi do projektu ustawy - odniesienie do uwag.pdf)Uwagi ZPP239 kB
Pt., 21 Kw. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka