Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Staże podyplomowe po nowemu

Staże podyplomowe po nowemu fotolia.pl

Do połowy stycznia 2023 trwają konsultacje publiczne projektu nowego rozporządzenia w sprawie stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów.

W porównaniu do obecnie obowiązujących przepisów nowym rozwiązaniem ma być wprowadzenie do stażu podyplomowego spersonalizowanej ścieżki kształcenia. Ścieżka ta ma dać możliwość wyboru młodemu lekarzowi odbycie, oprócz części obowiązkowej stażu, również szkolenia w nie więcej niż trzech innych wybranych przez niego dziedzinach medycyny, w nie więcej niż trzech podmiotach uprawnionych do prowadzenia stażu albo do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie medycyny. Intencją wprowadzenia ścieżki personalizowanej jest umożliwienie młodym lekarzom zapoznania się z pracą w dziedzinach będących w kręgu ich zainteresowania, celem podjęcia w przyszłości świadomego wyboru dalszej drogi zawodowej.

Program stażu ma uwzględniać dodatkowo tematykę zdrowia publicznego przeniesioną ze szkolenia specjalizacyjnego. Dotychczasowy staż z medycyny ratunkowej znajdujący się w programie stażu podyplomowego lekarza dentysty zamieniony zostaje na kurs medycyny ratunkowej z tematyką dostosowaną do potrzeb pracy lekarza dentysty.

Przebieg stażu podyplomowego odnotowywany będzie za pomocą systemu elektronicznego w „Elektronicznej Karcie Stażu Podyplomowego”, natomiast ocena organizacji stażu podyplomowego z punktu widzenia lekarzy stażystów będzie dokonywana za pomocą elektronicznej ankiety „Ocena stażu podyplomowego” .

Ministerstwo planuje także rezygnację z przepisu ograniczającego stażystę do prowadzenia 3 – 5 pacjentów. Celem jest stworzenie możliwości zapoznania stażysty z pełnym zakresem świadczeń realizowanych w ramach danej części stażu.

W załącznikach do rozporządzeniu określony zostanie wzór umowy o pracę na czas określony do realizacji programu stażu oraz wzór oświadczenia o spełnianiu warunków organizacyjnych i kadrowych określonych w ustawie.

Stażyści, którzy rozpoczęli staż podyplomowy na podstawie dotychczasowych przepisów, będą  go odbywać zgodnie z dotychczasowymi przepisami.

Z projektem można zapoznać się tutaj.

Pt., 30 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel