Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Relacja z grudniowego Zespołu do Spraw Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa KWRiST

Relacja z grudniowego Zespołu do Spraw Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa KWRiST fotolia.pl

Projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021-2027 zdominował piątkowe posiedzenie Zespołu.

Wspomniany projekt ustawy został negatywnie zaopiniowany przez stronę samorządową. Projekt przewiduje wdrażanie wszystkich priorytetów programu przez tylko jedną instytucję pośredniczącą, jaką będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). W dwóch poprzednich perspektywach finansowych instytucjami pośredniczącymi dla realizacji Priorytetu obejmującego realizację rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność były samorządy 16 województw. Taka zmiana oczywiście budzi sprzeciw samorządu województw. Druga kwestia dotyczyła zapewnienia dla samorządów województw środków na zapewnienie kontynuacji zadań dotyczących Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Co prawda w projekcie ustawy pojawił się zapis dotyczący przekazania takiej pomocy ale jak wynikało z informacji przekazanych przez resort, planowane na ten cel środki będą daleko niewystarczające.

Zespół odstąpił od opiniowania projektu ustawy o Planie Strategicznym dla wspólnej polityki rolnej. Nowa wersja projektu została przesłana dzień przed posiedzeniem Zespołu. Z uwagi na obszerność regulacji Związek Gmin Wiejskich zaproponował, aby projekt jednak zaopiniowała KWRiST na posiedzeniu plenarnym, zaplanowanym na 21 grudnia.

W sprawach różnych omówiono kwestię trybu procedowania nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Scalanie gruntów”. Projekt wpłynął na dwie godziny przed posiedzeniem zespołu, nie był ujęty w porządku obrad. Ponieważ ze wstępnej analizy projektu wynika, że przewidziane zmiany będą raczej korzystne dla starostów, Związek Powiatów Polskich zaproponował, aby resort zwrócił się do KWRiST o upoważnienie Zespołu do wydania opinii wiążącej.

Pt., 16 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel