Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Badania kierowców - nowelizacja

Badania kierowców - nowelizacja fotolia.pl

Do obrad w ramach KWRiST wpłynął projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. Celem rozporządzenia jest dopasowanie regulacji zdrowotnych do przepisów ustawy o transporcie drogowym oraz do dyrektyw unijnych.

Projekt rozporządzenia określa szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania badania lekarskiego, zakres badań lekarskich, konsultacji u lekarzy specjalistów i pomocniczych badań diagnostycznych, jednostki uprawnione do przeprowadzenia badań, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 7 i 8 oraz w art. 79 ust. 4 i 5 ustawy, wzory stosowanych dokumentów oraz wzór pieczątki uprawnionego lekarza, dodatkowe kwalifikacje, o których mowa w art. 77 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, podmioty uprawnione do przeprowadzania szkoleń lekarzy w zakresie badań kierowców oraz ramowy program ich szkolenia oraz wysokość opłaty za wpis do ewidencji, o którym mowa w art. 77 ust. 2 pkt 1 tej ustawy.

W projekcie rozporządzenia zrezygnowano z określenia właściwości jednostek uprawnionych do przeprowadzenia badania, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 3–5 ustawy, tj. badania:

  • osoby ubiegającej się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem cofniętego ze względu na stan zdrowia;
  • kierującego motorowerem, pojazdem silnikowym lub tramwajem, jeżeli kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
  • osoby posiadającej prawo jazdy lub pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do stanu jej zdrowia, będą się odbywać, jak dotychczas, w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy.

Ponadto wprowadzono nowy uniwersalny wzór karty badania lekarskiego, który może mieć zastosowanie dla wszystkich rodzajów świadczeń udzielanych przez lekarzy medycyny pracy tj. badania profilaktyczne, badania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, badania osób ubiegających się o posiadanie broni, badania osób wykonujących zawody prawnicze i inne.

Przepisy wykonawcze zmienione danym rozporządzeniem mają zmienić się najpóźniej do 5 grudnia 2022 r.

Czw., 15 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Gabriela Trocka