Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe obowiązki starostów w zakresie uproszczonych planów lasów

Nowe obowiązki starostów w zakresie uproszczonych planów lasów fotolia.pl

Podczas posiedzenia Zespołu Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli KWRiST został zaopiniowany pozytywnie projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniający rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, projekt ten nakłada nowy obowiązek na starostów.

Zgodnie z projektowanymi w projekcie zmianami to starosta będzie wysyłał projekt uproszczonego planu lasu do uzgodnienia ze strażą pożarną. Projekt zmienia również przepisy dotyczące wymogów przeciwpożarowych w zakresie zapewnienia odpowiednich źródeł wody w lasach.

W zakresie przepisu, dotyczącego uwzględniania nowych wymagań w uproszczonych projektach lasów, Związek Powiatów Polskich skierował, do projektodawcy, pytanie o przepis, który przewidywałby trzy letni okres przejściowy, do obecnie zatwierdzonych planów urządzenia lasów. Jak wskazała, mec. Bernadeta Skóbel ze Związku Powiatów Polskich przepisami rozporządzenia wykonawczego, będziemy wpływać na ważność już zatwierdzonych planów urządzenia lasów (w tym także uproszczonych planów). Obecnie ustawa o lasach reguluje zasady przyjmowania i sporządzania projektów planów urządzenia lasów.

Ponadto z uwagi na fakt, że plany urządzenia lasów sporządza się co do zasady, co 10 lat, a w projekcie rozporządzenia przewidziano 3-letni okres dostosowania się do wymagań wynikających z rozporządzenia, powstała wątpliwość czy konieczna będzie zmiana wcześniej przyjętych planów.

Projektodawcy wskazali, że obecnie obowiązujące plany urządzenia lasów, należy przejrzeć, pod kątem przepisów projektowanego rozporządzenia. Zgodnie z zapewnieniami niektóre plany, nie będą wymagały wprowadzenia żadnych zmian.

Projekt ten w ocenie wnioskodawcy, jest bardzo ważny, bowiem obecnie obserwujemy znaczny wzrost pożarów lasów – jedynie w zeszłym tygodniu spłonęło około 100-150 hektarów lasu, w skali Polski, zatem należy problem ten potraktować priorytetowo.

Pt., 27 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek