Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie SOR-ów

Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie SOR-ów fotolia.pl

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. Nowelizacja związana jest ze spełnieniem przez podmioty lecznicze, posiadające w swoich strukturach szpitalny odział ratunkowy (SOR) warunków określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 27 kwietnia 2019 r., w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego.

Zgodnie z przepisami wskazanej regulacji podmioty lecznicze mają obowiązek posiadania lotniska bądź lodowiska, zorganizowania w szpitalu miejsca, gdzie będzie udzielana nocna i świąteczna opieka zdrowotna czy też muszą zapewnić obsadę stanowiska ordynatora SOR-u przez specjalistę z zakresu medycyny ratunkowej. Jak wskazują autorzy projektu, aktualnie obowiązujące przepisy określają termin na wykonanie powyższych wymagań do 1 lipca 2022 r. Natomiast na obecną chwilę, spośród 241 istniejących szpitalnych oddziałów ratunkowych 44 oddziały nie spełniają warunków rozporządzenia z 2019 r. Przyczyny takiego zjawiska należy upatrywać w obowiązującym cały czas stanie epidemii COVID-19, ale również w nieustanie rosnących cenach materiałów i usług, skutkujących wstrzymaniem lub spowolnieniem rozpoczętych inwestycji. Ponadto szpitale alarmują, że narasta problem braku specjalistów medycyny ratunkowej, a nadmierne obciążenie SOR pacjentami nie zachęca do pracy w tych oddziałach.

Projektowane zmiany mają na celu wydłużenie terminu dostosowania SOR-ów do wymagań. W odniesieniu do organizacji w szpitalu miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz zapewnienia specjalisty medycyny ratunkowej na stanowisku ordynatora oddziału (lekarza kierującego oddziałem) – nowy termin wyznaczono na 30 czerwca 2023 r., zaś w przypadku posiadania lotniska bądź lądowiska – na 31 grudnia 2024 r. 

Projekt jest aktualnie na etapie konsultacji publicznych, których termin resort skrócił do 7 dni. Zdaniem MZ taka dynamika przeprowadzenia konsultacji publicznych i opiniowania jest podyktowana faktem, że zachodzi konieczność wprowadzenia przedmiotowej zmiany przed 1 lipca 2022 r.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Z całością projektu można zapoznać się tutaj

Śr., 11 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Maciej Barmosz