28 lutego br. odbyło się posiedzenie Zespołu Zdrowia dedykowane dwóm tematom: dalszym finansowaniem świadczeń covidowych oraz sytuacji związanej z masowym napływem uchodźców z Ukrainy i możliwości udzielania im pomocy.
Resort zdrowia poinformował, że zostało opublikowane zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, z zarządzeniem można zapoznać się tutaj.
Zarządzenie obowiązywało będzie do końca marca, natomiast od 1 kwietnia 2022 r. świadczenia covidowe wejdą normalnie do zakresu świadczeń i będą rozliczane w POZ, AOS i szpitalach. Szpitale tymczasowe, zgodnie z zapowiedzią ministerstwa, powinny zacząć przekształcać się s powrotem na udzielanie świadczeń w zakresach sprzed pandemii. Narodowy Fundusz Zdrowia i resort zdrowia przedstawi wojewodom informację, zgodnie z którą wojewodowie zwolnią decyzje wydane na podstawie specustawy covidowej.
Jeżeli chodzi o pomoc obywatelom Ukrainy, to zdaniem strony samorządowej powinny pojawić się ulotki dla uchodźców, informujące o tym w jaki sposób mogą korzystać oni z opieki zdrowotnej w Polsce (w Ukrainie system zdrowotny wygląda zupełnie inaczej, więc uchodźcy są u nas zagubieni).
Na razie przygotowywany jest projekt ustawy, który ureguluje darmową opiekę zdrowotną dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. W projekcie przepisów zapisano, że będą one obowiązywać z mocą wsteczną. Lekarze mający podpisane umowy z NFZ będą udzielać świadczeń pacjentom z Ukrainy bez odsyłania ich do innych placówek oraz bez wystawiania im dodatkowych faktur za usługi. Do darmowych świadczeń zdrowotnych na terenie Polski będzie upoważniała pieczątka w paszporcie po 24 lutego br. albo status uchodźcy.
Obywateli Ukrainy uciekających przed wojną, należy traktować tak samo jak obywateli Polski. Za udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej obywatelom Ukrainy podmioty świadczące usługi zdrowotne otrzymają takie samo wynagrodzenie, jak w przypadku udzielania świadczeń obywatelom Polski.
Jak poinformował NFZ, świadczenia dla pacjentów z Ukrainy będą rozliczane w ramach obowiązującego kontraktu. Wszelkie ponad limitowe udzielone świadczenia będą rozliczane dodatkowo, ale nie w tych podmiotach, które obowiązuje ryczałt (większość szpitali powiatowych). W placówkach, które finansowane są na zasadach ryczałtu świadczenia dla Ukraińców, będą rozliczane w ramach tego ryczałtu.
Samorządowcy pytali, czy można dla obywateli Ukrainy wystawiać recepty ze 100% zwolnieniem od odpłatności? W odpowiedzi wskazano, że jest taka możliwość. Pytano także czy uchodźców można wciągnąć do listy pacjentów w POZ? Resort wskazał, że osoby te należy traktować, jako pacjentów spoza listy – każda wizyta dla pacjenta z Ukrainy winna być traktowana jako osobne świadczenie.
W związku z dynamika sytuacji ustalono, że następne spotkanie Zespołu w sprawie uchodźców z Ukrainy odbędzie się 2 marca br.