Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wody Polskie niechętnie zatwierdzają nowe taryfy

Wody Polskie niechętnie zatwierdzają nowe taryfy fotolia.pl

Współpraca Wód Polskich z samorządami wywołuje wiele emocji. Państwowy regulator niechętnie zatwierdza nowe taryfy na wodę.

Na czerwcowym posiedzeniu Zespołu Infrastruktury Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego odbyła się specjalna dyskusja poświęcona Wodom Polskim. Strona samorządowa zwracała uwagę na dwa problemy. Po pierwsze wskazywano na niechęć Państwowego Gospodarstwa Wodnego do zatwierdzania nowych taryf z opłatami za korzystanie z wód. Obecne taryfy zostały zatwierdzone kilka lat temu. Ich wysokość nie jest adekwatna do obecnych kosztów prowadzenia przedsiębiorstw zajmujących się dostarczaniem wody. Wzrastające koszty pracy, inflacja i ceny energii stwarza ryzyko, że działalność takich podmiotów przestanie się bilansować. Drugi temat dotyczył przedłużających się postępowań w sprawie wydawania pozwoleń wodnoprawnych. Jak informują samorządowcy, przewlekłości są tak duże, że zniechęcają wykonawców do startu w przetargach, w których będą musieli uzyskać taką decyzję administracyjną w związku z wykonaniem inwestycji.

Dzisiaj serwis samorządowy Polskiej Agencji Prasowej opublikował informacje nawiązujące do pierwszego z powyższych zagadnień. Agencja donosi, że na prawie 1600 rozpatrzonych wniosków o zatwierdzenie nowej taryfy opłat wodnych ok. 800 zostało odrzuconych przez Wody Polskie. Przy czym, zgodnie z danymi regulatora, 94,5 % wniosków dotyczyło zwiększenia obecnych stawek opłat. A to jeszcze nie koniec: na chwilę obecną Wody Polskie otrzymały 2,5 tys. wniosków (w sumie sprawy procedowane i zakończone), docelowo powinno wpłynąć ich 2,7 tysięcy. Nowe taryfy będą obowiązywały do 2024 r.

„Jako regulator mamy przeanalizować te wnioski, ocenić, czy koszty poniesione przez przedsiębiorstwa i wysokość proponowanych podwyżek jest zasadna. W naszej ocenie w niektórych przypadkach te koszty nie są zoptymalizowane i mogłyby być niższe, stąd wydajemy decyzje negatywne” – tłumaczył w rozmowie z PAP wiceprezes Wód Polskich Paweł Rusiecki.

Samorządy niezadowolone z rozstrzygnięcia regulatora mogą odwołać się do sądu. Sądem "antymonopolowym" właściwym w sprawach wodno-kanalizacyjnych jest Sąd Okręgowy w Warszawie.

Źródło: PAP

Pt., 9 Lp. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Jakub Dorosz-Kruczyński