Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wniosek o zapewnienie samorządom dostępu do pełnego zakresu danych z SIO

Wniosek o zapewnienie samorządom dostępu do pełnego zakresu danych z SIO fotolia.pl

Możliwość praktycznego wykorzystania danych źródłowych gromadzonych w Systemie Informacji Oświatowej jest niezbędna do prowadzenia racjonalnej polityki oświatowej. 

W związku z powyższym Unia Metropolii Polskich zwróciła się do Ministra Przemysława Czarnka o udostępnienie jednostkom samorządu terytorialnego pełnego zakresu danych dotyczących prowadzonych i rejestrowanych przez JST szkół i placówek, które są gromadzone w SIO. 

Jak wskazano, raporty publikowane w "Strefie pracownika" nie obrazują rodzajów i zakresu danych gromadzonych w SIO. W związku z tym od roku szkolnego 2019/2020 samorządy nie dysponują zestawieniami danych zbiorczych. Dodatkowo bardzo ograniczone są raporty dotyczące kadry pedagogicznej. Zakresy danych dotyczących uczniów zostały rozbudowane, jednak w dalszym ciągu są niekompletne. 

Autorzy podkreślili, że wymienione powyżej zakresy danych są podstawą podejmowania decyzji oraz bieżących działań przez organy prowadzące/rejestrujące, dlatego też apel jest w pełni uzasadniony. Jednostki samorządu terytorialnego powinny mieć także dostęp do danych (w odpowiedni sposób zanonimizowanych) prezentujących zawartość bazy SIO na wybrany dzień, jak również według stanu na 30 września bieżącego roku szkolnego. 

Unia Metropolii Polskich zaproponowała, co w pełni popiera także Związek Powiatów Polskich, aby w "Strefie Pracownika", został udostępniony generator raportów, który umożliwiłby wytwarzanie zestawień zgodnych z preferencjami samorządów oraz który dopuszczałby ustawienie daty z kalendarza, według której miałyby być prezentowane dane. 

Z jednej strony Ministerstwo Edukacji i Nauki systematycznie zwraca się do samorządów z prośbą o bieżące monitorowanie jakości i kompletności przekazywanych danych do SIO, jednak narzędzia do weryfikacji nie są udostępniane. 

Niewątpliwie nowy System Informacji Oświatowej powinien być narzędziem ułatwiającym zarzadzanie oświatą, również na poziomie samorządu, w związku z czym postulowane zmiany są w pełni zasadne.

Czw., 27 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka