Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Propozycje nowych kierunków doskonalenia nauczycieli

Propozycje nowych kierunków doskonalenia nauczycieli fotolia.pl

Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało do opiniowania w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli.

Obecnie rozporządzenie przewiduje możliwość prowadzenia przez placówki doskonalenia nauczycieli (posiadające akredytację):

 1.  kursów kwalifikacyjnych, o których mowa w przepisach w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli w zakresie:
  • przygotowania pedagogicznego dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu,
  • pedagogiki specjalnej dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu;
 2. kursów kwalifikacyjnych w zakresie zarządzania oświatą.

Natomiast nowelizacja zakłada rozszerzenie katalogu kursów kwalifikacyjnych, które mogą prowadzić placówki doskonalenia nauczycieli, o kursy w zakresie:

 1. wychowania do życia w rodzinie
  Jak wskazują projektodawcy jest to spowodowane zauważalnym spadkiem liczby nauczycieli prowadzących zajęcia z wychowania do życia w rodzinie, gdyż tylko nieliczne uczelnie realizują kształcenie nauczycieli przygotowujące do prowadzenia tych zajęć.
 2. przygotowania pedagogicznego dla nauczycieli prowadzących zajęcia edukacyjne artystyczne w szkołach artystycznych i placówkach kształcenia artystycznego
  Ta zmiana jak wskazują projektodawcy wynika z faktu, że duża grupa zawodowych artystów jest zainteresowana uzyskaniem przygotowania pedagogicznego pozwalającego na nabycie wymaganych kwalifikacji do prowadzenia zajęć edukacyjnych artystycznych w ww. szkołach i placówkach.

Z pełną treścią projektu można zapoznać się tutaj.

Projekt będzie opiniowany podczas czerwcowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST.

Czw., 27 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka