Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Propozycja nowego zawodu - technik stylista

Propozycja nowego zawodu - technik stylista fotolia.pl

Minister Rozwoju, Pracy i Technologii zwrócił się z prośbą o wyrażenie przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego opinii w sprawie włączenia do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego nowego zawodu "technik stylista".

Z inicjatywą kształcenia techników stylistów w systemie oświaty wystąpiła do MRPiT Konfederacja Lewiatan oraz organizacja pracodawców „Pracodawcy Pomorza”, poparta przez Sektorową Radę ds. Kompetencji Sektora Przemysłu Mody i Innowacyjnych Tekstyliów. Inicjatywa ta zbiegła się z zakończeniem pierwszego pełnego cyklu kształcenia techników stylistów w ramach eksperymentu pedagogicznego realizowanego przez Zespół Szkół Kreowania Wizerunku w Gdańsku. Eksperyment zebrał same pozytywne opinie. We wrześniu 2020 r., za zgodą Ministra Edukacji Narodowej, dokonano piątego naboru do klasy eksperymentalnej. Jednym z wniosków podsumowujących zrealizowane kształcenie jest włączenie technika stylisty do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, a tym samym umożliwienie nauki tego zawodu również w innych szkołach w kraju.

W uzasadnieniu wniosku wskazano, że przedstawiciele organizacji pracodawców potwierdzają znaczący deficyt wykwalifikowanych pracowników w szeroko rozumianej branży przemysłu mody i apelują o zintensyfikowanie działań mających na celu wykształcenie nowej, wyspecjalizowanej kadry. Branża modowa, zarówno w Polsce, jak i na świecie, przechodzi obecnie istotne zmiany. Wpływa na to m.in. rozwój nowoczesnych technologii i zmiany zachowań społecznych. Rynek potrzebuje młodych pracowników o interdyscyplinarnych umiejętnościach. Technik stylista łączy umiejętności z zakresu mody (odzieżownictwa), fryzjerstwa i wizażu. W obszar jego kompetencji wchodzą elementy projektowania i wykonywania kolekcji wyrobów odzieżowych, projektowania i wykonywania fryzur oraz makijażu, a także przygotowywanie pokazów mody.

Przedmiotowy wniosek zostanie zaopiniowany podczas listopadowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST.

Pt., 6 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka