Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Propozycja dodania nowych kwalifikacji w zawodzie opiekun medyczny

Propozycja dodania nowych kwalifikacji w zawodzie opiekun medyczny fotolia.pl

Minister Zdrowia poinformował Komisje Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, iż zamierza skierować do Ministra Edukacji i Nauki, wniosek dotyczący dodania dodatkowych kwalifikacji zawodowych dla zawodu opiekun medyczny.

Proponuje się, aby kształcenie w zawodzie opiekun medyczny zostało wydłużone o 2 lata i było realizowane wyłącznie w szkołach policealnych (aktualnie kształcenie prowadzone jest w szkołach policealnych w rocznym cyklu kształcenia a także na kwalifikacyjnych kursach zawodowych).

Zgodnie z projektowanymi zmianami, w podstawie programowej kształcenia w zawodzie opiekun medyczny proponuje się dodanie dodatkowych kwalifikacji, które osoby realizujące przedmiotowe kształcenie uzyskają w toku kształcenia. Kwalifikacja wyodrębniona w zawodzie zostanie rozszerzona i będzie brzmiała „Świadczenie usług medyczno - pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej”.

Natomiast w toku kształcenia opiekunowie medyczni nabędą dodatkową wiedzę i umiejętności z obszaru:

  • wykonywania czynności z zakresu pobierania krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych (flebotomista) - nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie pobierania krwi z żyły obwodowej wg obowiązujących algorytmów i procedur, poznanie nowoczesnego sprzętu i zestawu do pobierania krwi;
  • gimnastyki osiowo-symetrycznej trójpłaszczyznowej SOS 3D - Metoda Hoppe;
  • wykonywania określonych czynności na rzecz pacjenta dializowanego;
  • wykonywania określonych czynności asystujących przy operacji;
  • asystowania pielęgniarce oraz udzielania określonych świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki nad pacjentem leczonym hemodializą, dializą otrzewnową i technikami pokrewnymi.

Dyskusja nad przedmiotowym wnioskiem odbędzie się podczas listopadowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST.

Czw., 5 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka