Minister Rozwoju, Pracy i Technologii zwrócił się z prośbą o wyrażenie przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego opinii w sprawie włączenia do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego nowego zawodu „podolog”.
Jak wyjaśniono podolog zajmuje się kompleksową pielęgnacją stóp oraz terapią schorzeń i urazów stóp. Celem pracy podologa jest usunięcie lub ograniczenie skutków choroby, a także zapobieganie ich nawrotom poprzez prawidłową pielęgnację oraz prowadzenie edukacji pacjenta. Podolog przy wykonywaniu swoich zadań często współpracuje z lekarzem (głównie dermatologiem, diabetologiem, flebologiem, ortopedą).
Kształcenie osób wykonujących czynności podologa odbywa się obecnie na kursach, bądź w formie jednorocznego kształcenia podyplomowego. Zapotrzebowanie na usługi podologa jest bardzo duże, do czego przyczyniają się choroby cywilizacyjne, np.: cukrzyca (tzw. zespół stopy cukrzycowej), otyłość, zmiany naczyniowe oraz zmiany demograficzne – starzenie się społeczeństwa przy jednoczesnym wydłużaniu się ludzkiego życia.
Podolodzy, poza własnymi gabinetami usługowymi stacjonarnymi lub mobilnymi, mogą znaleźć zatrudnienie w: poradniach diabetologicznych, szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, sanatoriach, ośrodkach spa, hospicjach, przychodniach, ośrodkach zdrowia, zakładach rehabilitacji i fizjoterapii leczniczej.
Przedmiotowy wniosek zostanie zaopiniowany przez Zespół Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST podczas listopadowego posiedzenia.