Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Spotkanie strony samorządowej KWRIST dotyczące aktualnej sytuacji w oświacie

Spotkanie strony samorządowej KWRIST dotyczące aktualnej sytuacji w oświacie fotolia.pl

W minionym tygodniu, w piątek odbyło się spotkanie strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego poświęcone tematyce oświatowej.

Obecni na spotkaniu uzgodnili treść stanowiska, które zostanie przekazane ministrowi nauki i edukacji. Strona samorządowa oczekuje bowiem od nowego ministra pilnego spotkania. Jest to związane zarówno z faktem aktualnej sytuacji w oświacie ale także powołaniem przez ministra Rady Bezpieczeństwa do spraw Edukacji, w której nie znalazł się żaden przedstawiciel samorządów terytorialnych.

W czasie dyskusji przypomniano także propozycje modeli finansowania oświaty, które przedstawił poprzedni minister – Dariusz Piontkowski. Strona samorządowa uznała, że należy przyjąć wspólny front podczas dyskusji na temat przyszłości finansowania oświaty i że potrzebne są korekty w aktualnych założeniach. Uczestnicy dyskusji za niezbędne na ten moment uznali zwiększenie kwoty bazowej (standardu A) oraz korektę algorytmu. Jednak jak wszyscy podkreślali wysokość części oświatowej subwencji ogólnej musi wzrosnąć. Jedną z propozycji docelowego rozwiązania było ustalenie standardów (nawet dla każdego ze szczebli samorządu odrębnych) i wyliczenie na tej podstawie wysokości środków przekazywanych z budżetu państwa w formie subwencji oświatowej.

Omówiono także aktualną sytuację w szkołach, w związku z pandemią COVID-19. Do najpilniejszych spraw, które zostaną przedłożone Panu ministrowi już w najbliższych dniach zaliczono:

  • konieczność zawieszenia art. 30a KN w roku 2021
  • kwestię finansowania urlopów dla poratowania zdrowia
  • problematykę zwoływania komisji konkursowych na dyrektorów i postępowań na stopień nauczyciela mianowanego (w składach jest więcej niż 5 osób)
  • wsparcie infrastruktury informatycznej szkół.

Strona samorządowa zdecydowała, że takie spotkania będą odbywały się cyklicznie.

Pon., 2 Lst. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka