Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mleko, owoce i warzywa dla uczniów

Mleko, owoce i warzywa dla uczniów fotolia.pl

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej programu dla szkół.  

Celem "Programu dla szkół" jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania dzięki działaniom towarzyszącym o charakterze edukacyjnym.

Zgodnie ze Strategią, w roku szkolnym 2020/2021 grupą docelową, do której kierowana jest pomoc, objęte są dzieci uczęszczające do klas I-V szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia. W proponowanych przepisach przewidziano rozszerzenie ww. grupy docelowej o uczniów klas I i II ogólnokształcących szkół baletowych. Rozwiązanie polegające na rozszerzeniu grupy docelowej o uczniów ww. szkół po raz pierwszy zostało przewidziane w przepisach krajowych uruchamiających Program dla szkół w roku szkolnym 2018/2019. W dalszej części szkoły podstawowe, ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia oraz ogólnokształcące szkoły baletowe, nazywane są „szkołami podstawowymi”.

W roku szkolnym 2020/2021 na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej program dla szkół będzie obejmował 2 okresy (każdy z tych okresów przebiegał będzie w innym semestrze tego roku szkolnego), w trakcie których dzieciom będą udostępniane produkty kwalifikujące się do dystrybucji, wymienione w strategii: tj.: jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, marchew, rzodkiewki, papryka słodka, pomidory, kalarepa oraz soki owocowe zwane dalej „owocami i warzywami”, a także mleko, jogurt naturalny, kefir naturalny oraz serek twarogowy, zwane dalej „mlekiem”. W odróżnieniu od Programu dla szkół realizowanego w roku 2019/2020, w katalogu produktów udostępnianych dzieciom w ramach komponentu owocowo-warzywnego nie przewidziano przecierów oraz zagęszczonych przecierów owocowych.

Z całością projektu można zapoznać się tutaj.

Śr., 22 Lp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek