Pod koniec marca pisaliśmy o zmianach związanych z obowiązkiem przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego. Kolejna nowelizacja specustawy covidowej wprowadza kolejne zmiany w tym zakresie.
Ustawą z dnia z dnia 9 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (czeka teraz na rozpatrzenie przez Senat) w art. 15o specustawy covidowej, który dotyczy tej kwestii, planowane jest wprowadzenie zmian polegających na:
- doprecyzowaniu, że wskazany przepis ma zastosowanie, o ile przepisy w ogóle wymagają przeprowadzania wywiadu lub jego aktualizacji;
- wskazaniu, że w przypadku osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu słuchu ustalenie sytuacji tej osoby odbywa się przy wykorzystaniu środków wspierających komunikowanie się, o których mowa w art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się;
- wprowadzeniu przepisu, zgodnie z którym w przypadku osób korzystających ze stałych form pomocy, u których nie nastąpiła zmiana danych, aktualizacji rodzinnego wywiadu środowiskowego nie sporządza się, pomimo upływu ustawowego terminu. W takim przypadku aktualizację rodzinnego wywiadu środowiskowego sporządza się niezwłocznie po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.