Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie krajowego rejestru pacjentów z COVID-19 powołuje do życia system mający na celu rejestracje pacjentów zarażonych Koronawirusem.
Podmiotem prowadzącym rejestr będzie Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Rejestr zostanie utworzony na okres 12 miesięcy. Dane do rejestru prowadzonego w systemie teleinformatycznym przekazywały będą: podmioty lecznicze wykonujące działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne, w tym opiekę zdrowotną w izolatorium, medyczne laboratoria diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
Rejestr COVID-19 PL gromadziłby dane interesujące zarówno ze względu na potencjał naukowy, jak i administracyjny. Najważniejszymi cechami rejestru byłyby: powszechność, wiarygodność oraz wykorzystanie danych do modyfikacji systemu kliniczno-organizacyjnego.
W rejestrze gromadzone będą dane niezbędne do realizacji postawionych wyżej celów, w tym: dane demograficzne, charakterystyka kliniczna pacjentów, dane dotyczące leczenia oraz efekty leczenia zarówno w krótko- jak i długoterminowej obserwacji.
Dane administracyjne dotyczące szpitali, takie jak liczba personelu zdolnego do zapewnienia intensywnej opieki pacjentom z COVID-19, powinny być również gromadzone jako wsparcie rejestru jakościowego i niezwłocznie analizowane w celu zapewnienia optymalnej alokacji sił i środków w czasie pandemii.
Rejestr powinien zawierać również dane związane z przeprowadzaną diagnostyką w tym diagnostyką laboratoryjną. Zakłada się, że rejestr będzie umożliwiał pozyskanie danych z systemów szpitalnych oraz umożliwiał wypełnianie z użyciem aplikacji mobilnych.
Dane dotyczące pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, którym udzielano świadczeń opieki zdrowotnej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, zostaną przekazane do rejestru przez podmioty do tego zobowiązane w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
Z całością rozporządzenia można zapoznać się tutaj.