16 marca w Ministerstwie Zdrowia odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu Zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Zespół negatywnie zaopiniował projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, z uwagi na nieprecyzyjność przepisów, która może skutkować zarzutami o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Kolejnym projektem, który nie uzyskał akceptacji Zespołu był projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi, z uwagi na obawy co do kosztów jakie będą musiały ponieść podmioty lecznicze, w związku w wejściem w życie regulacji.
Zespół uzgodnił:
- projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie minimalnej funkcjonalności dla systemów teleinformatycznych umożliwiających realizację usług związanych z prowadzeniem przez świadczeniodawców list oczekujących na udzielnie świadczenia opieki zdrowotnej;
- projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych lub wyższych i na kwalifikacyjne kursy zawodowe, uczniów tych szkół, studentów, słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz uczestników studiów doktoranckich oraz
- projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego.
Szerszą dyskusję przeprowadzono w odniesieniu do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Wątpliwości nie budziła sama idea elektronizacji gromadzenia akt pracowniczych, czy skrócenia okresu ich przechowywania a szczegółowe rozwiązania legislacyjne zaproponowane w projekcie. Z uwagi na fakt, że prace nad projektem ciągle trwają, projekt jeszcze wróci na Zespół.
Pozostałe projekty omawiane na zespole (w tym dwa dotyczące refundacji leków oraz jeden z projektów nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym będą opiniowane w trybie obiegowym).