Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konwersja opłat od operatorów telefonii komórkowej – w czyim interesie?

W roku 2000 koncesje na UMTS w paśmie 2 GHz uzyskali trzej przedsiębiorcy – PTK Centertel, Polkomtel S.A., PTC Sp. z o.o. – którzy zostali zobowiązani do uiszczenia w latach 2000-2022 do budżetu państwa po 650 mln euro. Już w 2002 roku rozpoczęły się starania ukierunkowane na wprowadzeniu ulg od tych opłat; naciski na takie zmiany wzrosły w 2005 roku, kiedy to w przetargu na czwartego operatora UMTS uzyskana została kwota około 84 mln euro, a zatem ośmiokrotnie niższa niż ta, która obowiązywała w roku 2000. Obecnie rząd przedłożył projekt ustawy o konwersji opłat z tytułu udzielenia koncesji operatorom ruchomych publicznych sieci telekomunikacyjnych.

Zgodnie z projektem ustawy opłaty z tytułu udzielenia koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych wg europejskiego standardu UMTS wraz z zezwoleniem na zakładanie i używanie sieci telekomunikacyjnej oraz przydziałem częstotliwości w paśmie 2 GHz będą podlegały konwersji pod warunkiem spełnienia następujących warunków:

  1. w latach 2011-2013 zostaną dokonane wpłaty do budżetu państwa w wysokości 2/3 wymagalnych w tym okresie rat koncesyjnych, tj. po 10 mln euro rocznie od każdego operatora rocznie;
  2. dokonanie w ciągu trzech lat inwestycji w rozwiązania teleinformatyczne dla edukacji na rzecz szkół, nauczycieli i uczniów, w tym przystosowanych w miarę możliwości do potrzeb osób niepełnosprawnych, polegających w szczególności na: zakup sprzętu teleinformatycznego, w szczególności komputerów przenośnych, zakup oprogramowania i zakup usług dostępu do treści edukacyjnych. Alternatywnie może to nastąpić poprzez:
    1. bezpośrednie inwestycje dokonywane przez operatorów;
    2. inwestycje ze środków specjalnie utworzonego w tym celu państwowego funduszu celowego zasilanego z opłat koncesyjnych za UMTS.
      Na cel ten każdy z operatorów ma przeznaczyć kwotę po 80 mln euro;
  3. inwestycje w rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej służącej do zapewnienia szerokopasmowego dostępu do Internetu, w tym wydatki na infrastrukturę służącą zapewnieniu szerokopasmowego dostępu do Internetu szkołom podstawowym. W latach 2011-2015 wydatki i koszty inwestycyjne mają wynieść po 190 mln euro na operatora.

Jak wskazują projektodawcy opisana powyżej konwersja umożliwi:

  1. wsparcie jakościowej przemiany polskiej edukacji poprzez powszechne zastosowanie nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych w toku nauczania;
  2. wyrównanie warunków prowadzenia działalności gospodarczej dla wszystkich operatorów świadczących usługi telekomunikacyjne w standardzie UMTS;
  3. przyspieszenie rozwoju rynku telekomunikacyjnego w Polsce.

Czytelnikom proponujemy rozważenie, który z wymienionych wyżej celów jest najistotniejszy...

Czw., 23 Czrw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: