Do konsultacji trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach, który ma dostosować polskie przepisy do wymogów europejskich.
Zdaniem projektodawców w przypadku odpadów komunalnych istnieje potrzeba wprowadzenia systemu pozwalającego na każdorazowe potwierdzenie przyjęcia tych odpadów przez uprawnione podmioty i rozliczenie mas odpadów odebranych z terenów poszczególnych gmin w systemie dziennym, stąd wprowadzenie karty przekazania odpadów komunalnych. Ponadto uszczegółowiono zawartość karty przekazania odpadów (dla odpadów innych niż komunalne) oraz wprowadzono wymóg sporządzania dokumentów ewidencyjnych za pośrednictwem Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO).
Narzędzie to usprawni pracę zarówno organów Inspekcji Ochrony Środowiska, gmin, organów ochrony środowiska, jak i organów ścigania, Inspekcji Transportu Drogowego i innych służb. Nowe wymagania w zakresie prowadzenia ewidencji odpadów zaczną obowiązywać po utworzeniu BDO, do końca 2019 r. ewidencja odpadów będzie prowadzona zgodnie z dotychczasowymi przepisami.
Ponadto w art. 180 wprowadzono przepisy dające możliwość nałożenia kary grzywny na:
- prowadzącego odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, który nie sporządza karty przekazania odpadów komunalnych odrębnie dla każdego dnia, w którym odbiera te odpady,
- kierowcę pojazdu transportującego odpady nieposiadającego karty przekazania odpadów w trakcie ich transportu,
- kierowcę pojazdu transportującego odpady komunalne do posiadacza odpadów prowadzącego zbieranie lub przetwarzanie odpadów, który nie posiada w trakcie transportu karty przekazania odpadów komunalnych odebranych od właścicieli nieruchomości, na których zostały wytworzone,
- posiadacza odpadów prowadzącego zbieranie lub przetwarzanie odpadów komunalnych, który nie potwierdza każdorazowo w dokumencie przewozu odpadów komunalnych, przy ich przyjęciu, daty, godziny, rodzaju i masy przyjętych odpadów.