Do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego trafił projekt stanowiska RP w przedmiocie unijnego rozporządzenia tzw. Rozporządzenia WiFi4EU.
Proponowane rozporządzenie jest częścią nowego pakietu telekomunikacyjnego i ma na celu wsparcie realizacji nowych celów w zakresie łączności elektronicznej stawianych przez Komisję Europejską. Komisja w swoich dokumentach podkreśla, że w związku z tym jak dalece internet i łączność cyfrowa zmieniają życie prywatne i praktyczne aspekty działalności zawodowej wewnątrz Unii i poza nią, istnieje potrzeba zagwarantowania, że obywatele są zachęcani do korzystania z szans, jakie oferuje im ta zmiana.
Jednym z celów strategicznych Komisji, które Unia powinna osiągnąć do 2025 r., jest wyposażenie w gigabitowe łącza internetowe miejsc, gdzie są świadczone usługi publiczne, takich jak placówki administracji publicznej, biblioteki i szpitale. Połączenie tych i innych ośrodków życia społecznego, w tym przestrzeni zewnętrznych dostępnych publicznie, z internetem o przepustowości znacznie powyżej funkcjonalnego dostępu do internetu umożliwi obywatelom ze wszystkich środowisk czerpanie korzyści płynących z połączeń nowych generacji. Wśród środków wspierających ten cel nowy pakiet proponuje tworzenie lokalnych punktów dostępu bezprzewodowego poprzez uproszczenie procedur planowania i mniej rygorystyczne obowiązki regulacyjne, między innymi, gdy taki dostęp jest zapewniany na zasadach niekomercyjnych lub dodatkowo w stosunku do świadczenia innych usług publicznych.
Stanowisko rządu
Rząd RP pozytywnie odnosi się do zaproponowanego wniosku, wprowadzającego zmiany, mające na celu zachęcenie instytucji publicznych do zapewnienia darmowego lokalnego dostępu do sieci WiFi w ośrodkach życia społecznego, w tym w przestrzeniach zewnętrznych dostępnych publicznie takich jak placówki administracji publicznej, biblioteki i szpitale.
Finansowanie
Finansowanie ma być przyznawane w sposób równomierny pod względem geograficznym tak, aby przyczyniać się do spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej w Unii poprzez szczególne uwzględnienie potrzeb społeczności lokalnych. Rząd RP wskazał jednak na potrzebę uściślenia szczególnych warunków/wymagań dla efektywnej i spójnej na gruncie europejskim realizacji tego instrumentu, w tym kwestii geograficznego podziału środków. Jest to szczególnie istotne w kontekście przyjętej zasady „kto pierwszy ten lepszy”. Rząd RP pozytywnie ocenił propozycję, aby w celu efektywnej implementacji tego instrumentu zastosować uproszczone procedury administracyjne, wykorzystujące zestandaryzowaną dokumentację oraz oprogramowanie on-line, dzięki któremu będzie można składać wnioski i jednocześnie monitorować i kontrolować powstałe punkty.