18 sierpnia br. resort cyfryzacji opublikował projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy na rozwój infrastruktury szerokopasmowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
Intencje projektodawców
Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, obecnie około 25 tysięcy szkół i placówek oświatowych w Polsce nie ma dostępu do bardzo szybkiego internetu tj. o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Powoduje to faktyczny brak możliwości niezakłóconego korzystania przez wielu uczniów jednocześnie z wielu aplikacji edukacyjnych (m.in. udostępnianych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej), oraz stanowi barierę wdrażania rozbudowanej podstawy programowej kształcenia informatycznego, w ramach której uczniowie – na wszystkich etapach edukacji – będą rozwijać wiedzę w zakresie programowania komputerowego.
Realizacja pomysłu
Dostęp do szybkiego internetu zostanie zapewniony szkołom i placówkom oświatowym w ramach realizacji projektów budowy sieci szerokopasmowych wybranych do dofinansowania w II konkursie w ramach I osi priorytetowej Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Należy jednak wskazać, że obecne przepisy regulujące udzielanie pomocy publicznej ze środków I osi PO PC dopuszczają udzielanie wsparcia na realizację projektów wyłącznie w lokalizacjach, które nie znajdują się i nie znajdą w ciągu 3 lat w zasięgu sieci zapewniającej możliwość dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s. Ministerstwo Cyfryzacji proponuje zatem uzupełnienie tego warunku udzielenia pomocy o wskazanie, że w przypadku lokalizacji podmiotów wchodzących w skład systemu oświaty w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r., taka lokalizacja może być objęta wsparciem w ramach dofinansowanego projektu, jeżeli nie znajduje się w zasięgu sieci zapewniającej możliwość dostępu do internetu o przepustowości 100 Mb/s.
Dzięki projektowanej zmianie będzie możliwe objęcie ze środków PO PC ww. 25 tysięcy szkół i placówek oświatowych sieciami zapewniającymi bardzo szybki dostęp do internetu.
Projekt rozporządzenia będzie opiniowany przez Zespół ds. Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.