Zespół negatywnie zaopiniował projekt rozporządzenia w sprawie określenia szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu rozporządzenie zostanie podpisane.
Obecny na posiedzeniu Minister Piotr Warczyński zapowiedział jednak, że prace nad kryteriami będą nadal kontynuowane, a konieczność zakończenia prac nad projektem wynika z tego, że od 1 lipca br. istnieje luka prawna, która uniemożliwia NFZ zawieranie ze świadczeniodawcami umów uzupełniających. Jeżeli te zapowiedzi się spełnią, kontraktowanie nie będzie odbywało się w oparciu o procedowane aktualnie kryteria oceny.
Zespół pozytywnie zaopiniował:
- projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych;
- projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych warunków pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów;
- projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2017 r.;
- projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostyków laboratoryjnych;
- projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jednostek organizacyjnych, które prowadzą badania jakościowe produktów leczniczych i produktów leczniczych weterynaryjnych oraz opłat pobieranych za te badania.
Dużo emocji wzbudził projekt ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy. Nowa wersja projektu została przesłana do członków zespołu po południu dzień przed posiedzeniem, co czyniło niemożliwym zapoznanie się z jego treścią jego odpowiedzialną oceną. Ogromne wątpliwości budzi sposób finansowania nowych zadań nakładanych na powiatowe urzędy pracy. W nowej wersji w ocenie skutków regulacji wyliczono że koszt realizacji zadania przez powiaty wymaga nałożenia opłaty w wysokości 30 zł (koszt szacowanych nowych etatów w PUP), ale jednocześnie przewidziano, że do budżetu powiatów ma trafiać 50% tej kwoty a reszta ma trafić do budżetu państwa. Na takie rozwiązanie strona samorządowa zgody wyrazić nie mogła. Projekt ma wrócić na kolejne posiedzenie zespołu.
W sprawach różnych omówiono poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw. O problemach jakie może spowodować wejście w życie ustawy pisaliśmy tutaj. Przedstawiciele Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podzielili niektóre z uwag zagłoszonych przez Związek Powiatów Polskich i tym zakresie w trakcie procesu legislacyjnego będą rekomendować zmiany lub wydłużenie okresu przejściowego dla dostosowania się do nowych wymogów.