Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Brak zgody na fakultatywne dotowanie znakowania zabytków nieruchomych

Brak zgody na fakultatywne dotowanie znakowania zabytków nieruchomych fotolia.pl

Podczas posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST, które odbyło się 13 lipca br. w MEN zaopiniowano 7 projektów aktów prawnych, propozycję podziału rezerwy 0,4% oraz poruszono cztery tematy w sprawach różnych.

Pozytywną opinię Zespołu uzyskały następujące projekty:

1.       Projekt rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie ramowych planów nauczania w publicznych szkołach i placówkach artystycznych.

2.       Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej z zastrzeżeniem Zespołu, że projekt powoduje uszczuplenie dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego.

3.       Projekt  rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki zmieniającego rozporządzenie w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie.

4.       Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.

5.       Projekt rozporządzenia  Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.

6.       Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego z zastrzeżeniem Zespoły aby resort edukacji przejrzał kalendarz roku szkolnego i zrewidował terminy tam umieszczone.

Pozytywną opinie uzyskały także propozycje podziału 0,4% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej z tytułu zdarzeń losowych.

Zespół zaopiniował natomiast negatywnie Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o wojewodzie i administracji  rządowej w województwie.

Przedstawicielka Związku Powiatów Polskich, obecna na posiedzeniu podkreśliła, że zmiana charakteru zadania polegającego na znakowaniu zabytków nieruchomych z fakultatywnego na obligatoryjne, jest tak naprawdę nowym zadaniem dla samorządów powiatowych, szczególnie biorąc pod uwagę skalę zjawiska i fakt, że blisko 85% zabytków nieruchomych nie jest jeszcze oznakowanych. Ponieważ jest to zadanie własne, zgodnie z podstawową zasadą konstytucyjną, wyrażona w art. 167 ust. 1 Konstytucji „Jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań”. Oznacza to, że samorządy powiatowe powinny mieć zagwarantowane źródło finansowania na pokrycie tego zadania. Co prawda projektodawcy o tym pomyśleli, ale zapis z projektu wskazuje, że powiaty mogą otrzymać dotacje celowe z budżetu państwa a nie że ją otrzymają. Przedstawiciele Ministerstwa Kultury wyjaśnili, że taki zapis oznacza, że udzielenie dotacji będzie zróżnicowane w zależności od powiatu i od ilości położonych na jego terenie nieoznakowanych jeszcze zabytków nieruchomych. Przedstawicielka ZPP podkreśliła, że takie uzasadnienie nie jest dla samorządów satysfakcjonujące, ponieważ łamie opisaną konstytucyjną zasadę i w efekcie doprowadzi to sytuacji, że samorządy powiatowe będą zobowiązane pokrywać koszty realizacji zadania z dochodów własnych. Zwróciła także uwagę, że zgodnie z art. 14d ustawy o systemie oświaty „Na dofinansowanie zadań w zakresie wychowania przedszkolnego gmina otrzymuje dotację celową z budżetu państwa, która może być wykorzystana wyłącznie na dofinansowanie wydatków bieżących związanych z realizacją tych zadań” i taki właśnie obligatoryjny mechanizm przekazywania dotacji powinien zostać zastosowany także w przypadku dotowania zadań starostów związanych ze znakowaniem zabytków nieruchomych. W konsekwencji strona samorządowa podjęła decyzje o wyrażeniu negatywnej opinii do projekty ustawy z zastrzeżeniem, że opinia pozytywna będzie możliwa tylko wtedy jeżeli Ministerstwo Kultury zmieni charakter dotacji na obligatoryjny.  

W sprawach różnych Zespół odniósł się po raz wtórny do ostatnich zmian w systemie oświaty i traktowania samorządów (temat podczas lipcowego posiedzenia Zespołu wywołała już przedstawicielka ZPP wyrażając głęboką dezaprobatę, co do wprowadzania zmian ustawowych dotyczących jednostek samorządu terytorialnego bez wysłuchania ich opinii na ten temat). Pani Minister Wargocka zapewniła, że samorządy są partnerami dla MEN, ale nie mogli oni nie zareagować na docierające do nich głosy o problemach jakie dotykają oświaty na poziomie lokalnym. I stąd właśnie wprowadzone zmiany. Jak wskazała Pani Minister do resortu docierały m.in. skargi dyrektorów z którymi z powodu negatywnej oceny pracy rozwiązuje się umowy w trakcie trwania roku szkolnego. Przedstawicielka ZPP zwróciła uwagę na poruszone zagadnienie i poprosiła resort edukacji o przygotowanie zestawienae, obrazującego to zjawisko. Ponieważ jak wynika z przyjętej linii orzeczniczej rozwiązanie umowy z dyrektorem w trakcie trwania roku szkolnego jest wręcz niemożliwe.

W konsekwencji dyskusji, zdecydowano, że 30 sierpnia br. o godz. 11:00 odbędzie się dodatkowe posiedzenie Zespołu poświęcone jedynie gruntownej zmianie systemu oświaty, która jest planowana. Samorządy będą miały wówczas możliwość wyrażenia swoich uwag i wątpliwości.

Odnosząc się do pisma Związku Powiatów Polskich w sprawie niepublicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, przedstawicielka MEN podziękowała za te uwagi i spostrzeżenia, ponieważ kwestia ta jest w kręgu zainteresowania resortu, w związku z licznymi uwagami, które także do nich  napływają. Wyjaśniono, że ostatnia nowelizacja ustawy dała już samorządom pewne instrumenty w postaci możliwości przeprowadzania w dotowanych niepublicznych placówkach kontroli a także wprowadzenie zapisu, że do opinii wydawanych w niepublicznych poradniach mają zastosowanie przepisy dotyczące poradni niepublicznych. Pozostałe kwestie tj. brak rejonizacji i brak obowiązku zawierania porozumień przez niepubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, będą przez MEN jeszcze rozważane.

Do spraw różnych pismo wniosła także Unia Metropolii Polskich z prośbą o przesunięcie terminu rezygnacji z gromadzenia danych w starym SIO zaplanowanego na 1 marca 2017 r. w związku z aktualnie wprowadzonymi obszernymi zmianami w edukacji. Przedstawiciele Ministerstwa zapewnili, że rozważają tę prośbę.

Już na zakończenie przedstawicielka ZPP zapytała o uszczegółowienie prezentacji dotyczącej wydawania przez kuratorów negatywnych opinii w przypadku likwidacji szkół i placówek, w kontekście statystyki powodów wydawania przez kuratorów oświaty opinii negatywnych, liczby odwołań od negatywnych opinii kuratorów oświaty, statystyki sposobu rozpatrzenia wniesionych odwołań, które Ministerstwo Edukacji Narodowej obiecało przygotować na prośbę ZPP. Jednak jak wyjaśnił Dyrektora Adamiec prace nad rozpatrywaniem zażaleń na decyzje kuratorów jeszcze trwają, więc nie jest możliwe na tę chwilę przygotowanie aktualnej informacji. Najprawdopodobniej pojawi się ona we wrześniu.

Kolejne posiedzenie Zespołu zaplanowano na 18 sierpnia br. na godz. 11:00

Czw., 14 Lp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka