Do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie.
Przedmiotowy projekt zakłada istotną zmianę obejmującą starostów, bowiem zamiast aktualnie obowiązującej możliwości, wprowadza obowiązek umieszczania i utrzymywania na zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru, znaku informującego o tym, iż zabytek ten podlega ochronie. Problem tkwi w braku zapewnienia środków finansowych na realizację tegoż zadania. W Ocenie Skutków Regulacji wyliczono, że znakowanie zabytków nieruchomych będzie kosztowało powiaty ok. 2,18 mln złotych.
Owszem, projektodawcy wskazali, że na umieszczanie i utrzymywanie znaków powiaty mogą otrzymać dotacje celowe z budżetu państwa, jednak art. 167 ust. 1 Konstytucji przesądza, że w przypadku nałożenia dodatkowych zadań na JST nie może być mowy o jakiejkolwiek fakultatywności finansowania tych zadań - jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań.
Inne zmiany
Oprócz wyżej opisanej, negatywnej dla budżetów powiatów zmiany, projekt zakłada przyznanie ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego kompetencji kierowania działalnością wojewódzkich konserwatorów zabytków za względu na specyfikę zadań wykonywanych przez te podmioty oraz metody realizacji tych zadań.