Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w najważniejszych dla kultury narodowej samorządowych instytucjach kultury wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora następuje w drodze konkursu. Wykaz takich instytucji określa minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w drodze rozporządzenia. Choć ostatnie taki rozporządzenie zostało wydane w roku 2012 to zmiany wynikające z tworzenia, rozszerzania zakresu działania, łączenia i zmian nazwy instytucji kultury okazały się na tyle istotne, że wymusiły opracowanie nowego rozporządzenia.
Projekt zawiera wykaz 367 instytucji kultury uszeregowanych w dziesięciu kategoriach. Są to odpowiednio: biblioteki – 51 instytucji, domy i ośrodki kultury, centra kultury i sztuki – 50 instytucji, muzea – 101 instytucji, galerie, biura wystaw artystycznych oraz ośrodki i centra sztuki – 39 instytucji, filharmonie, orkiestry symfoniczne i kameralne – 27 instytucji, teatry operowe i tańca – 14 instytucji, teatry muzyczne i operetkowe – 8 instytucji, teatry dramatyczne – 49 instytucji, teatry lalkowe – 25 instytucji, inne instytucje – 3 (Europejskie Centrum Solidarności, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie.
Projekt rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie wykazu samorządowych instytucji kultury, w których wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora następuje w drodze konkursu został skierowany do zaopiniowania przez Zespół ds. Edukacji, Kultury i Sportu.