8 czerwca2015 roku w siedzibie Związku Powiatów Polskich odbyło się kolejne spotkanie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zespół pracował nad projektami rozporządzeń dotyczącymi zmian w funkcjonowaniu ePUAP oraz profilu zaufanego.
Jako pierwszy pozytywną opinię uzyskał projekt rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Najistotniejszą zmianą, jaką wprowadza owy projekt, jest połączenie dwóch procedur - zakładania konta w systemie ePUAP oraz składania wniosku o potwierdzenie profilu zaufanego ePUAP. Rozwiązanie to należy uznać za słuszne i pożądane – wszak do załatwienia niemalże wszystkich spraw via ePUAP konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego. Celem realizacji ww. pomysłu, poszerzono zakres danych wymaganych dla założenia konta na ePUAP o numer PESEL, miejsce zamieszkania i numer telefonu komórkowego. Dane te są niezbędne z punktu widzenia procedury potwierdzenia profilu zaufanego ePUAP.
Ponadto, w projekcie rozporządzenia zaproponowano zmiany ułatwiające korzystanie z ePUAP, tj.:
- obowiązek podawania wszystkich imion, jeśli użytkownik posiada więcej niż jedno imię,
- dla podmiotów – obowiązek podania numeru REGON,
- przesyłanie komunikatów związanych z funkcjonowaniem konta w ePUAP na adres poczty elektronicznej oraz na numer telefonu komórkowego użytkownika,
- możliwość identyfikacji i uwierzytelniania przy użyciu profilu zaufanego ePUAP w publicznych systemach teleinformatycznych.
Drugi z projektów rozporządzeń dotyczy nowelizacji rozporządzenia w sprawie zasad potwierdzania, przedłużania ważności, unieważniania oraz wykorzystania profilu zaufanego elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Zaproponowane przez MAiC rozporządzenie jest konsekwencją zmian w przebiegu procesów zachodzących w ePUAP dotyczących profilu zaufanego ePUAP w związku z ich optymalizacją.
Na szczególną uwagę zasługuje planowane uproszczenie procedury wnioskowania o pełnienie funkcji punktu potwierdzającego profil zaufany ePUAP. Zastąpiono wymóg przedkładania przez podmiot ubiegający się o pełnienie funkcji punktu potwierdzającego profil zaufany ePUAP ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji kopii polityki bezpieczeństwa i instrukcji zarządzania systemem informatycznym, oświadczeniem o ich posiadaniu, uchylono obowiązek przedkładania ministrowi kopii procedury zarządzania profilami zaufanymi ePUAP oraz kopii procedury nadawania uprawnień do potwierdzania, przedłużania ważności i unieważniania profili zaufanych ePUAP.
Również ten projekt Zespół zaopiniował pozytywnie.